Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Cate cuvinte avem in dictionar

In jos 
+5
cristinarat
gabi_gino2005
laly
janet
roxana23
9 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyMar Feb 19, 2008 12:57 am

:lol: :lol: Ayan are un anisor si opt luni si e foarte vioi si vorbaret.Toata ziua e in miscare tipa , canta sau danseaza.
Are deja si un mic dictionar de cuvinte , sunt foarte comice
-mai -mami
-titi-tusi
-aky-laky
-pui-pui -ratusca
-uc-suc
-popop-prosop
-minea-mingea
-tuteta-suzeta
Acum ma striga mai , la inceput imi spunea mami dar acum nu stiu ce la apucat .Daca nu ma vede un minut il auzi ca striga mai , mai.Si el e un vorbaret .Repeta tot ce ii spui.Cunoaste deja si animalele , Stie cum face calul , catelul ,pisica si pui pui.le si arata in carti .Face ca bau bau :D :D De fapt el face ca bau bau si tot el se sperie si fuge :lol: e un scumpic
Ii plac foarte mult cartile si ii place ca saii spun fiecre imagine in parte.Le repetam de sute de ori
Acum i-am cumparat un joculet pentru memorie
Cu animalute cate doua din fiecre
si una e la mine si alta e la el si eu ii arat si el tre sa caute exemplarul
desi e foarte mis invata repde
si imi arata
bineanteles la cele care le stie
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyMar Feb 19, 2008 11:20 pm

Bravo ! :cheers: :cheers:
Alex zice doar mama si liru-liru-liru , care se vrea a fi masina ( de fapt nino-nino :) ) .
In rest , doar pasareasca lui . Daca ma prind cum sa fac treaba asta , o sa pun un filmulet Wink .
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyVin Feb 22, 2008 3:49 am

si eu vreau sa il filmez pe ay cum imita animalutele ,e foarte comic, si am sa postez filmuletul
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptySam Feb 23, 2008 5:51 pm

Sa vedem daca reusesc : "vocabularul" lui Alex :)

Cate cuvinte avem in dictionar Th_a006
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyLun Feb 25, 2008 10:54 pm

un dulcic si jumatate pisica
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyMar Feb 26, 2008 11:56 am

laly a scris:
un dulcic si jumatate pisica

Multumim !!!!! Maaaare vorbaret :lol: :lol: :lol: :lol: .
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyVin Feb 29, 2008 11:41 am

Imi explica si mie cineva ce scrie aici ?!!!:)))Cate cuvinte avem in dictionar Poze_r10
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyVin Feb 29, 2008 6:15 pm

A inceput de mititel lol! lol! lol! :lol: :lol: :lol: .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyVin Feb 29, 2008 9:06 pm

CE ATENT SE UITA lol! , puisor lasa pentru mai tarziu revistele astea :lol: :lol: :lol:
Sus In jos
https://bebe.forum.st
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyDum Apr 13, 2008 11:35 pm

pe zi ce trece ay vorbeste tot mai bine .a inceput sa lege si fraze: "mani caca body ayan "-mami calca body a lui ayan "
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
gabi_gino2005
moderator2
moderator2



Numarul mesajelor : 190
Varsta : 40
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyDum Apr 13, 2008 11:51 pm

fain rau filmuletul, Alexia are 1 an si 2 luni zice tata, tasa (cateaua tasha), apa papa, ham, bu (bau) cand era mai mica zicea sus, tataie si ute(uite) dar acum nu mai vrea, mamam (mama sau mama mea inca nu stim), si pe limba ei niste cuvinte pe care noi nu le intelegem, ea insa intelege tot, stie care e becul unde e cercelul, unde e becul, sa se stearga cu servetulul la urechi, nas gurita, sa faca bau, sa faca pa si acum nu-mi mai vine in minte nimic, voi reveni cand mai imi amintesc
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra
cristinarat


Numarul mesajelor : 918
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyJoi Apr 17, 2008 9:50 am

Ana vorbeste tot avem probleme doar cu cateva litere care nu pronuntam inca:R,Z,V,S,F dar sunt inlocuite cu altele si atunci sa auzi harababura!!! Printre cuvintele stalcite sunt: bichitela = bicileta, cupata=caciuala, dam=geam, Acuma nu imi mai aduc aminte dar mai scriu daca imi vine ceva in minte! Smile
Sus In jos
alina
bebelus
bebelus
alina


Numarul mesajelor : 50
Varsta : 43
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 24/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyMier Mai 07, 2008 9:55 am

halil la 2 ani si 4 luni zice mami,tati,papa cis,pisi,poua,gata,-date,taci,nai ,adina nu este,imita masina cai place atat de multpoc-poc la pistol, tilli zice la pix,.doar atat DEOCAMDATA study study
Sus In jos
gaby22
bebelus
bebelus
gaby22


Numarul mesajelor : 42
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 24/04/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyLun Mai 12, 2008 4:26 pm

patrick la un an si 7 luni are in vocabular destul de multe cuvinte, atat in limba romana cat si maghiara
imita absolut tot ce aude si repeta cuvantul nou invatat la nesfarsit Very Happy
printre favoritele mele sunt:
bububa-buburuza
iodi-catelusa noastra lolly
pati-patrick
bubu-bunicu
numa-nino, sirena de orice fel
Sus In jos
http://www.patrick0andrei2.piczo.com
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyJoi Mai 15, 2008 10:35 pm

Azi a zis tata ; cam in soapta si un pic rusinat , dar a zis ! Very Happy Very Happy
V-am zis ca asta a fost primul cuvant al lui bb , dar nu-l mai zicea de foarte multa vreme . Daca-l intreb unde-i tata se uita unde trebuie , dar cand ii zic sa-l strige , incepe sa rada .
Poate ca asta-i inceputul si-si da si el drumul la vorba . A mai avut tot azi doua incercari timide : tic-tac si apa .
Sus In jos
gaby22
bebelus
bebelus
gaby22


Numarul mesajelor : 42
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 24/04/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyVin Mai 16, 2008 11:38 am

bravoooooo bubule!!!!!! cheers
incet dar sigur iti dai tu drumul la vorba!!!!!
Sus In jos
http://www.patrick0andrei2.piczo.com
gaby22
bebelus
bebelus
gaby22


Numarul mesajelor : 42
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 24/04/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyVin Mai 16, 2008 3:56 pm

astazi a mai "inventat" un cuvintel strumfi meu-totar, adica trotuar
mai nou orice are motor(masina, avion, tramvai,autobuz) e buuu
cred ca a ajuns undeva la 50-70 cuvinte deja
Sus In jos
http://www.patrick0andrei2.piczo.com
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyVin Mai 16, 2008 4:47 pm

Bravo Patrik 39 40 .
Sus In jos
gaby22
bebelus
bebelus
gaby22


Numarul mesajelor : 42
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 24/04/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyJoi Mai 22, 2008 2:08 pm

mai adaugam un cuvant la dictionar: "iubi"
eu si sotul ne alintam iubi unul pe altul
si patrick auzind toata ziua iubi in sus, iubi in jos, s-a gandit sa ne "alinte" si el Very Happy
taica-su abia asteapta sa iasa cu el in parc sa-l invete sa strige iubi dupa fetite, inca de cand era patrick in burtica avea planul asta Laughing
Sus In jos
http://www.patrick0andrei2.piczo.com
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyJoi Mai 22, 2008 10:58 pm

Noi avem deja un anisor si 11 lunite si vb de toate chiar si unele prostiare le stim!! Laughing
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyLun Iun 02, 2008 8:04 pm

am invatat primul nostru cantecel :
"mec , mec cocobec
oate coane buresti
du a bata
apa bei calda " Laughing
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
emidiaconu
bebelus
bebelus
emidiaconu


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 04/02/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyMar Iun 10, 2008 4:29 pm

nu le pot numara...vorbeste mai mult ca mine...mai ales intrebari ..nu apuc sa-i raspund la cate pune.. Surprised
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyVin Iun 13, 2008 9:20 pm

si ayan la fel , e un vorbaret , toata ziua taca-taca Very Happy te inebuneste de cap , si inca e mic , cand ma gandesc ca urmeaza intrebarile Surprised ,numara , canta face bmmm bmmm tre sa spuna ceva , de fapt decand era in burtica eu vb cu el si ii cantam , cand era micut cand venea ora de nanita ii cantam , nu dormea fara ,cdantam tot felul pana si colinde Laughing si acum cand ne punem la nani imi spune "mami pu pu" sau "efantu" si acum e si mai scump ca ma ajuta si el , canta cu mine , e un dulce
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptyVin Iun 13, 2008 9:21 pm

si sa nu uit cand ii spui ceva stie si el sa zica "nu nu nu nu" de te zapaceste Laughing
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar EmptySam Iun 14, 2008 12:24 am

la 1an si 4 luni avem cateva cuvintele importante-mama,tata,arde,cade,uite Very Happy Very Happy . vom reveni cu noutati Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cate cuvinte avem in dictionar Empty
MesajSubiect: Re: Cate cuvinte avem in dictionar   Cate cuvinte avem in dictionar Empty

Sus In jos
 
Cate cuvinte avem in dictionar
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?
» mai avem timp si pentru partener?
» Avem stiker de dat la mamicutele active ale forumului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Copii 1-3 ani :: Primele cuvinte-
Mergi direct la: