Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?

In jos 
+6
petruta
roxanik80
laly
janet
laurms
roxana23
10 participan?i
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyMar Ian 29, 2008 4:31 pm

sFATUL PEDIATRULUI : In primele saptamani de viata , cei mai multi dintre noi-nascuti trebuie alaptati de 8-12 ori in 24 ore.Prima saptamana este pentru micut una de initiere in arta alaptarii: invata cum sa apuce sanul corect cum si cat sa suga...In aceasta perioada este bine sa il puneti la san la fiecere 2-3 ore .Chiar daca va este greu din cauza oboselii , faceti un efort de al alapta si in cursul noptii, cand pauza dintre alaptari se poate prelungi pana la patru ore. Asadar regula nr unu in alaptare ; oferitu-i sanul ori de cate ori micutul il cere.Tineti seama de un aspect important ; nu toti copii sunt la fel de 'gurmanzi" Unii cer sanul mai devreme de 3 ore , altii ,dimpotriva ,dorm linistiti chiar si 4 ore pana sa-si ceara dreptul de a fi hraniti .Spre varsta de 3 luni , copilul isi va stabili singur regimul de alaptare (aproximativ 6-7 alaptari ) si , treptat, va renunta la cele din timpul noptii..
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyMar Ian 29, 2008 4:36 pm

Eu din cauza unor probleme de sanatate am alaptat foarte putin si i-am dat baietelului meu sanul de fiecare data cand il cerea.Tin minte ca era un fomist si eu aveam o durere de sani de muream .la voi cum a fost.oferiti-le sfatusri pentru proaspetele mamici
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
laurms
bebelus
bebelus
laurms


Numarul mesajelor : 85
Varsta : 54
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/01/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyMar Ian 29, 2008 5:47 pm

Eu pe Andu am alaptat-o la 3 ore. Desi s-a nascut prematura si cu o greutate mica, 2,200 kg, la 1 luna avea deja greutatea normala pt varsta ei. Iar pe masura ce a trecut timpul, chiar a luat extrem de bine in greutate, astfel incat, doctorita de familie ajunsese sa imi spuna ca e supraponderala. Daca era dupa Andu, cred ca ar fi trebuit sa ii dau sa suga cam la 1 ora. A fost si este foarte mancacioasa. De aceea eu am optat pt program. Nu stiu daca asa e mai bine, dar...
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyDum Feb 03, 2008 8:31 pm

Cel putin de 8 ori pe zi cerea sanul . Se stie ca bebelusii alimentati natural se hranesc la cerere , nu la ora fixa . Alex cerea cam la 3 ore .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyLun Feb 04, 2008 10:10 pm

de cate ori era nevoie, la trei ore la doua, Alex a crescut frumos si sanatos, ascultam si sfaturile celor din jur dar in final faceam cum consideram eu ca este mai bine pentru puiutul meu
Sus In jos
https://bebe.forum.st
roxanik80
bebelus
bebelus
roxanik80


Numarul mesajelor : 33
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/02/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyVin Feb 22, 2008 3:20 pm

Sfatul doctorului este urmatorul - copilul trebuie alaptat de cate ori ii este foame si in ce cantitate doreste (cere singur)
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyVin Feb 29, 2008 12:14 pm

Unii sunt mai lenesi si asa ca tre sa le faci tu un program de papica
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
petruta
bebelus
bebelus
petruta


Numarul mesajelor : 75
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 20/02/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyMier Mar 05, 2008 2:56 pm

:[img]http://em gabitzu meu manca de cate ori vroia el nu conta ca suntem in supermarchet sau in parc el cerea mai tot timpul, l-am nascut cu 2830 gr si imi lua in fiecare luna cate 1 kg acum are 1 an si 6 luni si are 14 kg
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyMier Mar 05, 2008 3:30 pm

Wow ! Pupicei grasunelului . Inseamna ca papa bine 19 . Alex are 12,300 kg la 1 an si 5 luni . Eu l-am nascut maricel ( 4,200 ) si nu a luat asa mult pe luna . In primele luni a luat cate 800-900 grame , apoi cate juma' de kil . Chiar si asa e destul de dolofanel pt varsta lui 3 .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyMier Mar 05, 2008 8:43 pm

Alex al meu la aproape 2 anisori are 13 kg si mananca foarte bine, dar nu sta locului deloc e intr-o continua miscare 22
Sus In jos
https://bebe.forum.st
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra
cristinarat


Numarul mesajelor : 918
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyVin Mar 14, 2008 4:15 pm

Si eu am pus-o la san de cate ori cerea Ana, adevarul e ca a fost cam aruta pana pe la 5 luni, dar m-am straduit sa ma trezeam si noaptea (de cateva ori pe noapte). a supt pana la 5 luni, dupa acre am trecut direct pe lapte pasteurizat cu continut de grasime mica. Acuma are 2 ani si 5 luni si are vreo 14.5-15 kg.
Sus In jos
tama
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 34
Varsta : 49
Localizare : Teleolteanca in Arad
Data de inscriere : 24/04/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyVin Mai 02, 2008 10:29 pm

eu am alaptat-o si o alaptez la cerere, desi obraznicatura papa mai mult tzitzi decat mancare .
la 1,8 ani are 8,700kg .
i-am facut fff multe analize, am incercat sa nu-i mai dau tzitzi ziua, dar sta nemancata.
am vrut sa o intarc la 18 luni dar am renuntat pt ca nu-mi manca nik.
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyVin Aug 22, 2008 3:07 pm

am alaptat-o de cate ori cerea, in primele 2 saptamani la 2-3 ore dupa care aproximativ la 3-4 ore,dar nu tragea chilul de la mancare,mereu o fost mancacioasa
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra
cristinarat


Numarul mesajelor : 918
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptySam Aug 23, 2008 3:07 pm

Noi am avut laptic in spital , dar nu se saturase de la mine si primea si supliment, cand am venit acasa am avut tot mai putin laptic asa ca am trecut pe laptic praf, doar noaptea mai papa o masa tzitzi si asta pana mai este, In orice caz e mult mai satul si cuminte decat a fost Ana cu care am chinuit pana la 5 luni pana mi-am dat seama ca de fapt ea nu se satura de la mine si am inceput sa ii dau laptic de cumparat!!! PArca ai schimbat-o!!!! David mananca la 3-4 ore si in rest e un somnoros tare tare dragut!!!!!!!!
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptySam Aug 23, 2008 6:09 pm

ii bine,daca bb doarme bine tu ai timp pt odihna
Sus In jos
emidiaconu
bebelus
bebelus
emidiaconu


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 04/02/2008

De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? EmptyMar Aug 26, 2008 12:52 pm

si daria a fost un bb tare cuminte fata de baieti...am alaptat-o de cate ori cerea dar am avut lapte putin si nu se satura si am trecut la lapte praf...
Sus In jos
Continut sponsorizat





De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty
MesajSubiect: Re: De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?   De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul? Empty

Sus In jos
 
De cate ori pe zi v-ati alptat bebelusul?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cate cuvinte avem in dictionar
» Baita de nota 10
» Bebelusul lunii iulie
» V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebelusi 0-6 luni :: Alaptarea-
Mergi direct la: