Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?

In jos 
+21
sorina
mihaitza29
dicu_gta
geaninaandries
tama
marina
Admin
ad3la
alina
petruta
laurms
cristinarat
cristina cris
mary83
janet
dennisa
nikosicris
marynecula
ankka
roxana23
laly
25 participan?i
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
chry1
bebelus2
bebelus2
chry1


Numarul mesajelor : 1440
Varsta : 46
Data de inscriere : 06/04/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyMar Iun 03, 2008 7:45 am

Eu inca nu am pus-o deloc pe olita,nici macar nu am cumparat.Credeti ca este o varsta anume cand trebuie pus bb pe olita?
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptySam Iun 07, 2008 12:51 pm

eu nu cred ca este o anumita varsta , fiecare parnte o va face cand crede ca este bine , dar trebuie sa tina cont si de copil , acesta trebuie sa inteleaga rolul olitei .Mie dr mi-a spus in loc sa stresez copilul cu olita mai bine ma joc cu el , ii face mai bine , copilul trebuie sa fie pregatit , mai devreme sau mai tarziu va face si la olita , veti sti cand e momentul perfect.Ayan are un anisor si 11 luni si inca nu face la olita , o mai cere cateodata dar f rar in schimb am observat ca vrea cat mai mult sa stea fara pampers si astfel ii explic ca tre sa facem la olita sa stam fara el
asa ca succes si [upici
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptySam Iun 07, 2008 7:23 pm

si eu am incercat sa o pun pe olita la 10 luni. nimic,cand se plictisea se ridica si pleca. am lasato pana la 1 an si aqm incercat din nou dar tot esec asa ca acum la 1an si 4 luni incerc sa o tin pe olita cate putin,asta pt ca ii cald si se simte mai bine fara scutec,numai cu pantalonasi. nici acum nu face decat dupa ce o ridic si ii dau pantalonasii Laughing Laughing Laughing dar nici nu insist prea mult.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyDum Iun 08, 2008 6:37 pm

Noi inca suntem certati cu olita Laughing .
M-am cam suparat zilele astea cand o mamica de pe strada mi-a zis ca fie-sa nu mai poarta de mult pampers ; eu nu am vrut sa ma intind la vorba , ca nu o cunosteam si i-am zis ca baietii sunt mai in urma la faze de-astea . Ea nu s-a lasat si mi-a zis ca are un nepotel mai mic decat Alex , care nu mai face in pampers . M-a enervat rau , asa ca i-am zis ca ma grabesc si am luat-o inainte .
Toata admiratia pt copiii care vorbesc mai repede , sau care fac la olita , dar au unele mamici un dar de a te face sa te simti aiurea ....
Sus In jos
dicu_gta
mamicuta noastra cu gemeni
mamicuta noastra cu gemeni
dicu_gta


Numarul mesajelor : 57
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/05/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyDum Iun 08, 2008 9:17 pm

Lasa, Janet, nu fi suparata. La critici toti (toate) sunt buni(e)....

Am vazut la televizor o emisiune de la americani cred, in care se discuta despre problema olitei. Ei recomandau "pusul pe olita" incepand cu 2 ani. Aveau si explicatii solide, cum ca incercarile timpurii de a pune copilul pe olita creste riscul de a face pipi in pat pana mai tarziu, de a dezvolta chiar traume la acest nivel.
Fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare. Iar reglarea si coordonarea nervoasa pentru a-si controla sfincterele sunt mult mai complexe decat credem. Pentru copiii care fac mai devreme de 1 an si jumate la olita eu cred ca e chestie de pura intamplare sau obisnuinta...
Nu fiti disperate fetelor....pana merg in clasa I sigur fac la olita! Smile
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyDum Iun 08, 2008 10:09 pm

dicu_gta a scris:


pana merg in clasa I sigur fac la olita! Smile

Asa ma incurajez si eu Laughing Laughing Laughing .
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyLun Iun 09, 2008 12:28 pm

sunteti tari fetelor Laughing totusi as prefera ceva mai repede. Laughing Laughing ma gandesc ca ii asa incomod scutecelul vara. not
Sus In jos
emidiaconu
bebelus
bebelus
emidiaconu


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 04/02/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyMar Iun 10, 2008 4:26 pm

noi am scapat in mare de scutecel il mai tinem noaptea ,dar si la noi a fost greu..acum ca e marisoara i-am tot spus ca e rusine cu scutecel afara ca e fetita mare si o vad copii..si nu mai vrea..zice singura ca e mare si merge la wc ..are capac special si afara o distreaza sa faca pipi in iarba ..nu am fortat-o si acum cind se trezeste dim il da singura jos sa nu o vada nimeni... Cool
Sus In jos
Admin
Admin
Admin



Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyJoi Iul 03, 2008 3:09 pm

AȘTEAPTĂ MOMENTUL POTRIVIT Faptul că cel mic împlinește doi ani nu înseamnă că va fi suficient de mare pentru a spune la revedere scutecelor. Mulți copii nu manifestă nici un interes față de folosirea oliței sau a WC-ului înaintea vârstei de trei ani, în timp ce alții insistă să-și scoată scutecele ori de câte ori au ocazia încă de la sfârșitul celui de-al doilea an de viață. Fiecare copil are propria personalitate și propriul program de dezvoltare. Deși rudele, personalul de la grădiniță și alți părinți s-ar putea să te preseze să îl înveți să folosească olița mai devreme, impunerea forțată a acestui proces unui copil care nu este pregătit se va dovedi, în cel mai bun caz, o pierdere de devreme, iar în cel mai rău caz, o acțiune contraproductivă. S-ar putea ca puștiul să ajungă să respingă ideea multe luni de acum înainte! Caută semne care arată că este pregătit, iar înainte de a începe procesul propriu-zis de învățare, familiarizează-l cu ideea treptat, discutând despre ea, citind povești relevante în acest sens și amuzându-vă în timp ce vă prefaceți că stați pe oliță. Când crezi că a sosit momentul potrivit, concentrează-te asupra acestui aspect și organizează totul foarte bine. Vei avea nevoie de o oliță pentru acasă, de una pentru călătorie atunci când sunteți plecați și de foarte multe schimburi de haine! De asemenea, în primele câteva luni fără scutece, va trebui să te obișnuiești să-i amintești micuțului în mod regulat. Chiar și atunci când e suficient de mare pentru a spune că vrea să facă pipi sau caca, la început îi va fi destul de greu să recunoască semnele la timp pentru a merge la oliță și a-și da jos pantalonii!
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Admin
Admin
Admin



Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyJoi Iul 03, 2008 3:10 pm

Nu există nici o vârstă anume la care să îl împrietenești cu olița - deci pândește semnele!


Chiar și atunci când începe să stăpânească principalele abilități de care are nevoie, undeva între 18 și 30 de luni, copilul poate să nu fie încă pregătit să devină prieten cu olița. Dar pe de altă parte, cu cât este mai pregătit în momentul în care începi să îl deprinzi cu olița, cu atât cei doi se vor împrieteni mai repede. Stai liniștită, nu este nevoie de nici un termen pentru asta; dacă îți propui un astfel de termen, riști să forțezi prea tare copilul și să ajungi la un eșec. Arată-i pașii de care e nevoie, dar lasă-l pe el să-i facă.


Copilul este pregătit atunci când:


Începe să îți imite comportamentul, inclusiv mersul la toaletă sau purtatul chiloțeilor (de fapt, încearcă să îți arate că vrea să fie și el în rând cu lumea din jur)

Începe să pună lucrurile la locul lor și devine interesat de ordonarea lumii înconjurătoare

Își arată independența, preferând să controleze el, în loc să fie controlat de cei din jur (de exemplu, începe să spună „nu”)

Începe mai întâi să spună că se scapă pe el, ca mai apoi să te anunțe că "îi vine"

Este interesat de folosirea oliței, și vrea să te însoțească la toaletă

Are scaune regulate și previzibile

Poate să-și dea singur pantalonașii jos sau să-i ridice

Înțelege la ce se referă noțiunile de ud și uscat, și folosește diferite cuvinte pentru urină și scaune

Poate merge singur și poate să stea pe oliță
Nu este nevoie ca toate aceste „talente” să fie prezente pentru a începe. Fii mai degrabă atentă la primele semne cum că ar fi pregătit. La următorul control medical, discută despre oliță cu medicul. Acesta va fi probabil cel mai în măsură să te ajute să îți dai seama dacă micuțul tău este gata să înceapă, și să te ajute să construiești un plan de acțiune!
Sus In jos
https://bebe.forum.st
emidiaconu
bebelus
bebelus
emidiaconu


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 04/02/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyJoi Iul 10, 2008 7:18 pm

Very Happy suntem tare bucurosi ca am scapat de scutece..daria nu mai vrea ,se trezeste noaptea si vrea la wc ca e mare.. Cool
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyJoi Iul 10, 2008 7:41 pm

bravo fetita mare, al meu inca nu vrea sa stea pe olita Shocked
Sus In jos
https://bebe.forum.st
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyVin Iul 11, 2008 12:45 am

bravo 39 40 47
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra
cristinarat


Numarul mesajelor : 918
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyVin Iul 11, 2008 2:00 pm

Bravooo!!!!!!!!! Inca o fetita mare!!!!!!!!!! Si noi am scapat de pampersi, dar ................ doar pentru vreo luna jumate!!!!!!!!!!!!!1 Laughing
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyMar Iul 15, 2008 12:09 am

Noi de o saptamana nu mai punem pampers .Vad ca ii place mai mult asa si imi cere olita .Mai face si pe el dar foarte rar , doar daca nu sunt pe faza.Sau face la olita in camera si dupa o varsa pe covor si imi spune sa trag apa Laughing treptat treptat ne obisnuim .Seara cand venim de afara ne ducem la toaleta facem pipi si dupa baita , cred ca asa l-am prostit , ca daca face pipi la olita facem baita Cool Cool
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptySam Iul 19, 2008 9:31 pm

am facut primul kk la olita Very Happy Very Happy ,nu eu!! Carla! vai ce m-am mai bucurat, 41 tare de tot si am aplaudat si eu si ea si striga intruna kk,kk. sper sa nu ma bucur prea repede
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyDum Iul 20, 2008 7:33 am

felicitari, oricum e un inceput, probabil o sa mai faca in pampers cu siguranta, dar orice pas inainte e bine venit si cu incurajari va renunta definitiv la scutecele.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyDum Iul 20, 2008 4:12 pm

acum striga la fiecare 10 minute kk si o dezbrac si o pun pe olita si iar o imbrac si striga kk Laughing Laughing
Sus In jos
alina
bebelus
bebelus
alina


Numarul mesajelor : 50
Varsta : 43
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 24/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyDum Iul 20, 2008 6:55 pm

noi am mai evoluat.am facut 2 ani si jumatate si ziua nu mai facem in pampers.acum stam cu chilotei in casa si afara.dar tot mai avem o mica problema.facem pipi noaptea in pempers.sa speram ca ne vom obisnui si noaptea sa facem la olita.noi am avut o olita care canta cand facea pipi 118 118 118
Sus In jos
emidiaconu
bebelus
bebelus
emidiaconu


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 04/02/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyLun Iul 21, 2008 6:12 pm

bravo carla...esti fetita mare...adica mamaruta mare Cool pupa nasa creata. I love you
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyLun Iul 28, 2008 10:44 pm

Si noi am scapat de pampers . vad ca ii pace din ce in ce mai mult sa stea fara el dar tot eu trebuie sa fiu atenta sa il pun pe olita ca altfel riscam sa facem pe noi Smile
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyVin Oct 17, 2008 7:30 am

din pacate inca nu am reusit sa scapam de pampers, stam pe wc dar cam atat....doar povestim si ne jucam in nici un caz sa si facem ceva, bineteles dupa ce-i pun pampersul face pe el, nu ne descurajam insa si incercam sa perseveram in fiecare zi care trece
cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Dsc03410
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Karmin
bebelus
bebelus
Karmin


Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 11/02/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyVin Oct 17, 2008 8:28 pm

Timea foloseste olita de la 9 lunite, de pampers nu avem sanse sa scapam pentru ca face la olita mai mult kk decat pipi, dar sunt foarte fericita, a trecut o luna de cand nu mai avem kk in pampers :)
De la 7 luni ne-am tot jucat de-a olita pana a acceptat dupa 2 luni sa si stea pe ea dezbracata :) Restul a venit de la sine, o puneam de la inceput la orele la care stiam ca face kk, si o pun zilnic de patru ori pe olita desi face kk numai dimineata si dupa masa pe la 16...
S-a format un program, sper sa ne mentinem tot asa Very Happy Very Happy Very Happy
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyVin Noi 07, 2008 2:14 pm

mamaruta mea sa razgandit repede. in vara ne-am bucurat 2 zile ca incepe sa faca la olita. alarma falsa,inca mai stam pe olita si daca sta mai mult poate face un pipi,dar numai intamplator,asta e ,mai asteptam
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 EmptyMar Mar 03, 2009 1:43 pm

Azi a facut Alex singur pipi la olita Very Happy Very Happy . Si-a dat pantalonii jos singurel si a facut pisu in olita Shocked .
Sus In jos
Continut sponsorizat





cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Probleme tehnice
» LOCUL E IMPORTANT!!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Copii 1-3 ani :: Olita!!!!!!!!O mare problema-
Mergi direct la: