Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?

In jos 
+21
sorina
mihaitza29
dicu_gta
geaninaandries
tama
marina
Admin
ad3la
alina
petruta
laurms
cristinarat
cristina cris
mary83
janet
dennisa
nikosicris
marynecula
ankka
roxana23
laly
25 participan?i
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyMar Mar 25, 2008 8:14 pm

39 Halil esti baiat mare de acum
Sus In jos
https://bebe.forum.st
alina
bebelus
bebelus
alina


Numarul mesajelor : 50
Varsta : 43
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 24/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: am reusit   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyMier Mar 26, 2008 5:57 pm

Very Happy Very Happy chiar in acest moment am reusit sa facem treaba aia mare la olita.e un inceput bun.nu credeti?
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyMier Mar 26, 2008 6:37 pm

un inceput foarte bun tineti-o tot asa 39
Sus In jos
https://bebe.forum.st
ad3la
bebelus
bebelus
ad3la


Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 11/02/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyJoi Mar 27, 2008 1:09 am

Noi alataieri am facut prima oara treba mare in olita, dar cred am avut si mare noroc pt ca era mai-mai sa faca kk si repede l-am pus si a facut ea. Ieri cand stiam ca face (de obicei dupa papa de seara) l-am pus si nu a mai vrut sa stea urala tare sa ca l-am luat...degeaba m-am mandrit cu el la tot neamu', o sa mai incercam, mi se pare idee buna si adaptorul wc cum am vzt pe poza lui ana cu scara, daca nu merge cu olita nicicum cumparam una si noi
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyDum Mar 30, 2008 3:19 am

Si noi tot la aceeasi idee ne-am gandit .Cred ca ii va placea mai mult as daca cu olita l-am terorizat Very Happy
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyJoi Apr 03, 2008 12:56 am

Stiti cum a reusit mami sa imi faca poza ?!!
!cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 100_1730


Stand cu o cutier de bomboane in fata mea .Si tot asteptam sa o deschida , de atat asteptat ma plictisisem, ca mami tot repeta :"Fa pipi si iti dau bomboane "
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyJoi Apr 03, 2008 1:01 am

Astazi l-am lasat pe ay toata ziua fara pampers , si degeaba !!!A udat 3 perechi de paltaloni .Ii repetam eu degeaba "Faci pipi ? Mergem repede la baie " Ajungeam pana acolo ne puneam pe wc si nimic , statea 2 min dupa care imi arata ca vrea pe olita , il asezam si acolo si tot la fel si dupa , facea tot in paltalonasi si ma lua de manuta sa imi arate.La urma l-am pus pe olita si i-am spus cand face pipi ii dau bomboane .A stat ce a stat dar degeaba .Nu a vrut sa faca . Dar nici eu nu i-am dat bomboane .Nu am vrut sa il recompensez , am citit asta la articolul despre furie .Asa ca o sa incercam si maine
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
alina
bebelus
bebelus
alina


Numarul mesajelor : 50
Varsta : 43
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 24/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyJoi Apr 03, 2008 11:30 am

nu conteaza.asta e inceputul.e f greu si multa munca de lamurire,dar incet,incet o sa reusiti.asa am facut si eu cu halil,lam pus pe olita din 2 ore,in 2 ore si sa invatat,iar acum imi aduce singur olita.mai sunt si mici ecceptii..de ex aseara a facut in pantaloni ,nu a vrut sami aduca olita
.asa ca nu te dezamagii ca pana la urma va invata caci ayan e baiat cuminte
Sus In jos
alina
bebelus
bebelus
alina


Numarul mesajelor : 50
Varsta : 43
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 24/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyJoi Apr 03, 2008 11:33 am

fetelor eu sunt foatre mandra de halil al meu ca acu stam in casa fara pampers,si facem singur la olita.e o mare realizare 118 118 oricum a fost multa munca de lamurire
Sus In jos
alina
bebelus
bebelus
alina


Numarul mesajelor : 50
Varsta : 43
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 24/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyJoi Apr 03, 2008 11:34 am

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 P1000811
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyJoi Apr 03, 2008 7:36 pm

bravo halil 39 40
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Admin
Admin
Admin



Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: CE TREBUIE SA STITI CAND INVATATI COPILUL SA STEA PE OLITA   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyVin Apr 04, 2008 12:44 am

-NU EXISTA O PERIOADA PENTRU DEPRINDEREA ACESTUI OBICEI .Ceea ce le reuseste unor parinti , pentru altii constituie o dificultate .Ceea ce este indicat unui copil .altuia ii poate fi contraindicat .De aceea , chiar daca auziti pe cineva afirmanad ca un copil a inceput sa stea pe olita inca de la 8 luni , nu va impacientati . Doar dvs. si copilul dvs . sunteti cei care veti hatari cand este momentul sa faceti acest pas . Sigur , de modul in care veti incerca sa-l invatati acest obicei va depinde si rezultatul .
ESENTIAL ESTE SA NU VA DEZNADAJDUITI ,sa nu certati copilul , sa nu-l dojeniti sa nu-l pedepsiti .In plus ,nu uitati ca dorinta de a-l invata ceva nuu trebuie sa se transforme intr-o idee fixa.
PREDICILE ZILNICE PE ACEEASI TEMA NU ISI AU ROSTUL .Fireste va trebui ca din cand in cand sa-i amintiti copilului ca ar fi timpul sa stea si el pe olita .Punandu-l frecvent pe olita fara ca el sa vrea , ba chiar impotriva vointei lui , nu veti face decat sa-l derutati , copilul nu va intelege ce anume vreti de la el .
OBSERVATI-VA IN PERMANENTA COPILUL , incurajati-l sa ajunga la rezultatul dorit de dumneavoastra .Dorinta de a-si ajuta mama il va determina sa se straduiasca sa-i faca pe plac .Si nu uitati :LAUDATI-L CHIAR SI PENTRU UN "SUCCES:" ,CAT DE MIC
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyVin Apr 04, 2008 8:57 am

Pupici pt baieteii cuminti care stau pe olita !
Admin e bun sfatul tau , dar cam dificil de urmat . O sa incerc oo .
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyVin Apr 04, 2008 10:53 pm

Ai dreptate Janet dar cred ca daca am respecta indicatiile nu vom stresa copilul si va fi mai pacuta trecerea de la pampers la olita.Eu una il mai las .In sensul ca il las fara pampers ziua si tot il intreb daca vrea pipi sa imi spuna .Dar tot in pampers face .Imi spune el pipi , fugim repede la baie , ne asezam pe wc dar nimic.Cand face in paltaloni am observat ca a inceput sa se rusineze ,pt ca noi am ras de el.Cred ca vom reusi Smile
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyMier Apr 16, 2008 10:54 pm

Eu nu la-m mai zapacit pe Ayan cu olita .L-am lasat fara pampes si de multe ori a facut pe el .insa azi dimineata mi-a cerut olita si chiar a facut Very Happy bine ca dupa jumatate de ora a facut pipi pe el dar zic ca e un inceput bun.I-am promis ca daca face la olita ii dau bomboane si vad ca a mers
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
alina
bebelus
bebelus
alina


Numarul mesajelor : 50
Varsta : 43
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 24/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyMier Apr 16, 2008 11:00 pm

bravo ayan.e un inceput bun .tinetio tot asa. Smile
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra
cristinarat


Numarul mesajelor : 918
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyJoi Apr 17, 2008 8:51 am

Bravo Ayan!!!! Bineinteles ca e un inceput bun!!!!! Succes in contiuare!!!! Pupacim cu drag!!!
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyDum Apr 20, 2008 1:24 am

Ma laud degeaba .Face doar cand are chef .Ma pacaleste ca face pipi si fugim dupa olita stam 2 min pe ea si dupa spunem gata dar tot goala e .Si dupa 5 min e ud tot Sad
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
marina
bebelus
bebelus
marina


Numarul mesajelor : 8
Varsta : 39
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 22/04/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyMar Apr 22, 2008 11:18 pm

andreea anul trecut in vara cand a facut un an a invatat sa faca la olita....dar in toamna cand sa racit afara nu a mai vrut sub nici o forma sa stea pe ea...deoarece era rece.....iar acuma am invatato iar...dar pe wc....si ea singurica se duce cand se trezeste....isi da pantaloni jos si imi spune mami!! pipi!!
Sus In jos
alina
bebelus
bebelus
alina


Numarul mesajelor : 50
Varsta : 43
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 24/01/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyMier Apr 23, 2008 10:13 am

bucurie mare/halil face si la wc.dar cate odata daca nu sut atenta sau sal intreb mai face si in pantaloni. Laughing
Sus In jos
tama
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 34
Varsta : 49
Localizare : Teleolteanca in Arad
Data de inscriere : 24/04/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyVin Mai 02, 2008 11:08 pm

bianca cand vede olita fuge mancand pamantul. nu vrea sa stea pe ea deloc. i-am luat colac pt wc si degeaba. pe olita pune ursuletul si papusa sa faca dar ea nu serveste.
am incercat sa o pun de la 6 luni dar fara succes Crying or Very sad
pe Patricia tot la 6 luni am pus-o dar statea. de la 9 luni nu mai facea kk in pampers iar la 1,6 ani am scapat definitv de pampers.
cu bianca voi mai incerca la vara, pt ca am observat daca vreau sa o pun pe olita alerg 3-4 ore dupa ea sa-i pun pampersul 75
Sus In jos
geaninaandries
bebelus
bebelus
geaninaandries


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 46
Localizare : botosani
Data de inscriere : 28/04/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyLun Mai 05, 2008 9:14 am

eu am invatat-o la 8 luni sa faca la olita dar la 9 luni am stat 2 saptamani in spital cu ea si de atunci nu a mai vrut sa stea, acum i-am luat alta olita si a inceput sa faca iar din cand in cand
Sus In jos
dicu_gta
mamicuta noastra cu gemeni
mamicuta noastra cu gemeni
dicu_gta


Numarul mesajelor : 57
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/05/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyVin Mai 16, 2008 6:41 pm

Noi am incercat prima oara la 9 luni sa facem la olita. Esec total. Am renuntat, incercand dupa 2 saptamani. Nici de data asta nu a vrut. Nici macar nu am insistat. Citisem ca abia la 1 an si 6 luni incep sa aiba controlul sfincterelor, asa ca nu am vrut sa o fortez. Am considerat ca nu e pregatita inca pentru asta. Pe la 1 an am incercat din nou si a inceput sa functioneze. Initial cred ca facea din pura intamplare. O puneam dimineata cand se trezea, apoi cam dupa fiecare masa. Uneori facea, alteori nu. La caca imi dadeam seama cand face ca se inrosea toata.
De la 1 an si 4 luni face caca numai la olita (s-a intamplat de 2 ori sa faca in pampers- o data in somn si o data a avut diaree).
Pentru pipi insa, nu reuseste de fiecare data sa se abtina pana fuge sa-si ia olita. Inca mai folosim pampers. A avut si perioade cand refuza categoric olita.
Fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare. Nu ei au o problema, ci noi ca parinti pentru ca ne lasam prada prejudecatilor. Va dati seama ca, daca facem acum atata caz ca nu fac la olita, ce se va intampla cand vor fi la scoala si vor lua note mai mici decat copii vecinilor, prietenilor...!!??
Trebuie sa avem incredere in ei, sa le transmitem aceasta incredere. Vor invata fiecare lucru la timpul lui. Nu-i certati cand au facut caca sau pipi in pampers, ci laudati-i cand au reusit sa faca la olita.
Sus In jos
mihaitza29
bebelus
bebelus
mihaitza29


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 45
Localizare : turnu magurele
Data de inscriere : 27/04/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyMier Mai 28, 2008 11:21 pm

eu l-am pus pe olita de la 8 luni si mult timp mi-a facut kk,acum se pare ca nu mai vrea,cand il pun se ridica imediat si o ia in busi
Sus In jos
sorina
primii passi
primii passi
sorina


Numarul mesajelor : 226
Varsta : 37
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/04/2008

cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 EmptyMier Mai 28, 2008 11:30 pm

noi inca nu am reusit sa facem la olita ..... Sad
Sus In jos
Continut sponsorizat





cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?   cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita? - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
cum ati reusit sa-l invatati sa faca la olita?
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Probleme tehnice
» LOCUL E IMPORTANT!!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Copii 1-3 ani :: Olita!!!!!!!!O mare problema-
Mergi direct la: