Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 analize

In jos 
+4
ankka
mycka_rose
janet
laly
8 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: analize   analize EmptyMar Ian 22, 2008 3:10 am

care au fost primele analize pe care vi le-a recomandat dr sa le faceti in timpul sarcinii? intotdeauna am spus prietenelor mele sa faca toxoplasmoza, nu e obligatorie dar din pacate poate fi mortala ptr bebe daca nu e descoperita la timp. O verisoara de a mea a pierdut doua sarcini din cauza asta, primul la 3 luni si al doilea la 9 luni, in timpul nasterii.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptySam Ian 26, 2008 7:21 pm

Primul set de analize a fost destul de complex . In afara de analizele obisnuite de sange si sumar de urina , am facut toxoplasmoza , herpes , listeria si inca vreo cateva de care nu-mi aduc aminte acum , dar care aveau legarura cu bolile copilariei .
Si eu cred ca sunt foarte importante aceste analize si ca este de datoria ginecologului sa le recomande , urmand ca viitoarea mamica sa decida daca le face sau nu . Sfatul meu este sa faceti aceste analize , chiar daca va costa ceva banuti ( eu am platit vreo 400 de lei ) .
Atat de multe sarcini s-au pierdut si au murit atatia bebelusi , iar multe dintre aceste situatii extrem de triste poate ar fi putut fi evitate prin niste analize facute la timpul lor.
Sus In jos
mycka_rose
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 57
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptySam Ian 26, 2008 7:57 pm

Pe scurt: TQRCH-iul (Virusul Rubeolos, Herpetic I si II,Elisa pt Toxoplasmoza, Citomegalovirus, la fiecare atat IgM cat si IgG) ar trebui facut de fiecare viitoare mamica, chiar daca este costisitor(in jur de 400 Ron), in afara de analizele pe care le recomanda medicul ginecolog sau de familie(de sange si secretii vaginale)!Dupa caz se fac si cele hormonale.
Determinarea factorului RH este foarte importanta de asemenea inca de la inceputul sarcinii!
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptySam Ian 26, 2008 9:51 pm

Mihaela eu cred ca un ginecolog care se respecta pe sine dar si pacientele , recomanda aceste analize . Si mai cred ca e treaba ginecologului , nu a medicului de familie . Eu m-am dus la dr de familie cu setul de analize dat de ginecolog pt a-mi da trimitere in cazul celor gratuite , dar consultatiile de care am tinut cont ( inclusiv medicamentatia ) au fost cele facute de ginecolog .
Sus In jos
mycka_rose
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 57
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptySam Ian 26, 2008 9:55 pm

Ai dreptate, insa sunt destule mamici care nici macar asa nu le fac! nu condamn pe nimeni, nici doctor, nici pacient! Fiecare stie mai bine ce e bine pentru el, insa cunosc cazuri in care pacientei nu i s-a spus de catre medicul ginecolog decat de setul de analize uzuale...
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptySam Ian 26, 2008 10:07 pm

Sa stii ca tine si de nivelul de educatie ; nu vreau sa jignesc pe nimeni , dar asta-i tristul adevar .
Nu pot sa cred ca un ginecolog nu recomanda setul integral de analize . Mai ales acum , cand sunt mediatizate atat de puternic cazurile bebelusilor care mor in burtica mamelor in ultimele saptamani de sarcina , sau imediat dupa nastere .
Eu sunt foarte multumita de dr meu si daca va fi bb 2 , tot cu el vreau sa nasc .

Aaa , eu am facut si triplu test . In rest am repetat de doua ori analizele simple si am mai facut o analiza a secretiilor si culturilor vaginale .
Am uitat sa spun ca am avut o sarcina foarte usoara si o evolutie foarte buna a bebelusului ( asa mi-a zis dr la fiecare consultatie ) .


Ultima editare efectuata de catre in Lun Ian 28, 2008 2:21 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
mycka_rose
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 57
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyLun Ian 28, 2008 12:18 pm

Felicitari, ne-am bucura ca toate mamicile sa fie norocoase ca tine, cu o sarcina usoara! Wink
Sus In jos
ankka
bebelus
bebelus
ankka


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 44
Data de inscriere : 27/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptySam Feb 02, 2008 8:28 pm

Da, sunt de acord cu Laly. Toxoplasmoza e extrem de periculoasa in sarcina, poate duce adeseori la malformatii cat si la moartea fatului. Microbul ce duce la aceata boala urata se poate lua foarte usor de la animale, in special de la pisici, dar si pasari. Deasemenea carnea care nu e destul de bine patrunsa poate duce la imbolnavirea cu toxoplasmoza.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyDum Feb 03, 2008 4:04 pm

Eu am avut multe pisici , mai ales ca stau la curte . Asa ca am facut toxoplasmoza si am anticorpi la greu :lol: :lol: . Cand am vazut valorile asa de mari pe rezultat m-am speriat foarte tare ; n-am avut rabdare pana la data controlului si am vb la telefon cu ginecologul , care m-a linistit . Eu deja incepusem sa pale .
Sus In jos
mycka_rose
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 57
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyDum Feb 03, 2008 9:46 pm

Iar daca pisica este deparazitata atat intern cat si extern si nu primeste ca hrana carne cruda (si mai traieste si in apartament-adica nu intra in contact cu pamant), nu iti mai poate transmite nimic!
La fel de bine toxoplasmoza se poate lua si daca fructele si legumele nu sunt spalate corespunzator! Eu am pisica si stiu exact despre ce vorbesc!
Sus In jos
mycka_rose
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 57
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyDum Feb 03, 2008 9:48 pm

Stiu ca avorturile spontane apar de la toxoplasmoza! Sau au mai fost cazuri si de oprire a sarcinii din evolutie!
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyDum Feb 03, 2008 10:47 pm

Ai dreptate Miha , dar toate astea se intampla daca te imbolnavesti in timpul sarcinii .
In cazul meu , datorita contactului cu matzele ( care ieseau afara si cine stie ce mancau in calatoriile lor ) am facut anticorpi .
Sus In jos
mycka_rose
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 57
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyDum Feb 03, 2008 11:25 pm

Si oricum daca ai anticorpi contra toxoplasmozei stai mult mai linistita decat oricare alta aspiranta la titlul de mamica! Ideea e ca sunt multe persoane care dau foarte usor vina pe animal, cand de fapt el nu are nicio vina! Si totusi daca pisica are parazitul, iar litiera ii este curatata la cel mult 24 de ore, nu se mai transmit germenii! :)
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyLun Feb 04, 2008 9:59 am

Toxoplasmoza este provocata de parazitul Toxoplasma gondii, un parazit intalnit atat la om cat si la animale, care se manifesta prin semne clinice de encefalita (boala cauzata de inflamarea encefalului), corioretinita (inflamatie a coroidei si retinei) sau pneumonie (inflamarea tesutului pulmonar generata de o infectie virotica sau bacteriana, manifestata prin febra mare, junghiuri, tuse, frisoane, expectoratii).

Boala se transmite omului de la animalele de casa care sunt foarte frecvent infectate sau in sarcina, prin placenta, de la mama infestata la fat. Infectia la mama poate fi latenta, aproximativ 30-40% din populatie putand fi infectata...

Femeia care doreste sa ramana insarcinata, este bine ca inainte de aceasta sa fie investigata, descoperindu-se imunitatea sau lipsa de imunitate la aceasta boala. Evaluarea se poate face printr-un examen de sange prin care se constata prezenta sau absenta anticorpilor. In lipsa anticorpilor, femeia nu este imuna si mai ales daca este deja gravida, necesita o urmarire speciala periodica, prin examene serologice. Cresterea numarului de anticorpi intre doua examene consecutive este dovada unei infectii recente cu toxoplasma. Pentru ca parazitul sa nu se transmita la fat, in perioada de sarcina, trebuie inceput imediat un tratament.

Efectele si formele de manifestare ale toxoplasmozei

Toxoplasmoza congenitala se manifesta de la nastere sau la putine luni dupa. Se manifesta in general prin encefalopatie (afectiuni ale creierului), care este insotita frecvent de icter, fiind astfel incompatibila cu viata. Toxoplasmoza este considerata una dintre cele mai frecvente cauze ale avortului, anomaliilor congenitale grave si ale mortalitatii prin infectii. Ea imbraca mai multe forme. Distingem:

- forma acuta care se manifesta prin febra; torpoare (fierbinteala, moleseala, lancezeala, somnolenta); icter (afectiune a ficatului si a vezicii biliare, constand in trecerea fierii in sange si depunerea ei in tesuturi, avand ca urmare coloratia galbena a pielii, a mucoaselor bolnavului si a albului ochilor datorita impregnarii acestora cu pigmenti biliari); cianoza (coloratie albastra-vinetie a pielii si a mucoaselor, datorata insuficientei oxigenari a sangelui, care apare la unele boli cardiace sau pulmonare), hepato-splenomegalie (cresterea in volum a splinei) si semne encefalitice.

- forma subacuta este caracterizata de hidrocefalie (acumulare excesiva de lichid cefalorahidian in membranele creierului. Genereaza atrofia creierului, iar la copii si cresterea progresiva a cutiei craniene) sau microcefalie (malformatie congenitala, caracterizata prin dezoltarea insuficienta a craniului si a creierului, generand idiotia), cu tremuraturi, modificari de tonus, microoftalmie (anomalie congenitala ce presupune micsorarea unuia sau a ambilor ochi), iridociclita (inflamatie la nivelul ochilor, ce afecteaza irisul si corpul ciliar), corioretinita, cataracta (boala a ochilor care consta in opacifierea cristalinului si care poate duce la orbire sau pierderea partiala a vederii).

- forma cronica este de fapt aspectul efectelor unei toxoplasmoze care a evoluat subacut si duce la hidrocefalie, tulburari de vedere si psiho-motorii.

Cum evitam in sarcina, infestarea cu toxoplasma
Parazitul se transmite la om si prin alimente contaminate, carne insuficient fiarta, legume, verdeturi, fructe nespalate sau prin excremente de pisica, aceasta fiind purtatoare sanatoasa de Toxoplasma. In sarcina trebuie respectate unele masuri de igiena si mai ales legate de alimentatie:
- Trebuie sa se evite carnea in sange si ouale crude.
- A se spala bine legumele, fructele si verdeturile inainte de a fi folosite.
- Nu mancati carne insuficient gatita.
- La gradinarit, purtati manusi de cauciuc.
- In toata perioada sarcinii feriti-va de contactul cu pisicile in general, cu o pisica straina sau una infestata. Daca aveti pisica, evitati atingerea tavitei cu murdarie a acesteia. Rugati pe altcineva sa-i curete tavita cu nisip si daca nu se poate totusi, captusiti tavita cu un ziar, purtati manusi si spalati-va apoi bine pe maini.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyLun Feb 04, 2008 9:10 pm

mycka_rose a scris:
Si oricum daca ai anticorpi contra toxoplasmozei stai mult mai linistita decat oricare alta aspiranta la titlul de mamica! Ideea e ca sunt multe persoane care dau foarte usor vina pe animal, cand de fapt el nu are nicio vina! Si totusi daca pisica are parazitul, iar litiera ii este curatata la cel mult 24 de ore, nu se mai transmit germenii! :)

Pana la urma , tot de igiena noastra tine Wink .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyLun Feb 04, 2008 9:37 pm

tine mult de igiena noastra e adevarat dar poate o precautie mai mare nu strica in definitiv viata copilului nostru e mai valoroasa decat orice animal de companie . Am avut si eu un catelus pe care a trebuit sa-l las acum in Romania si de care ne este tare dor, dar sincer daca era sa aleg intre sanatatea copilului si catel nici nu stateam pe ganduri chiar daca o iubim foarte mult , copilul era pe primul plan. Lisa noastra , catelusul avea restrictie , nu putea intra in camera copilului etc, era cu vaccinurile la zi dar niciodata nu poti fi destul de precaut si apoi sa regreti toata viata pentru un moment de neatentie. Acum Alex este mai maricel si speram sa putem sa o aducem si pe Lisa aici, catelusul sta la parintii mei si stiu ca este bine ingrijita si iubita asa ca stau linistita ca nu e pe maini straine.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyVin Feb 08, 2008 2:09 pm

Voi ati facut triplul test ? Credeti in utilitatea acestei analize ?
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyLun Feb 11, 2008 3:12 am

ce e tripul test?
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptySam Feb 16, 2008 7:39 pm

E o analiza de sange , destul de costisitoare , care calculeaza riscul aparitiei sindromului Down .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptySam Feb 16, 2008 11:30 pm

Nu l-am facut pentru ca sincer nu mi-a spus nimeni de el, nu m-am gandit nici eu dar cu siguranta il faceam , am avut o cunostinta care avea un copilas cu sindromul Down si este tare greu cu un copilas bolnav
Sus In jos
https://bebe.forum.st
laurms
bebelus
bebelus
laurms


Numarul mesajelor : 85
Varsta : 54
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyMar Feb 19, 2008 4:59 pm

eu l-am facut. Doctorita mi l-a recomandat avand in vedere varsta mea (36 atunci).
Sus In jos
laurms
bebelus
bebelus
laurms


Numarul mesajelor : 85
Varsta : 54
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyMar Feb 19, 2008 5:02 pm

scuze, la triplul test ma refer. Am inteles ca varsta mai inaintata a mamei creste riscul aparitiei sindromului down la copii.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyMar Feb 19, 2008 11:37 pm

Da , se recomanda in special daca mama are peste 30 de ani .
E o analiza destul de controversata ( poate si pt ca e cam scumpa ) , dar eu nu regret ca am facut-o , desi e mai mult orientativa . Totusi se iau in calcul destul de multi factori : se completeaza si un chestionar destul de complex , in afara de analiza sangelui .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyMier Feb 20, 2008 12:32 am

eu zic ca este destul de util pentru ca poti afla multe despre fat, toata lumea isi doreste un bebe sanatos dar sunt si cazuri nefericite si poate e mai bine sa sti dinainte sa poti lua o decizie, sa sti la ce sa te astepti.
E greu sa iei o decizie daca sa pastrezi copilul sau nu, cand sti ca nu va fi sanatos, ca va avea probleme in dezvoltare ca este handicapat mental sau fizic. Din punct de vedere religios nu ai dreptul sa iei viata nimanui iar pe de alta parte oare e corect sa aduci pe lume un copil care sti ca se va chinui si te va chinui si pentru care nu poti face nimic sa-l vindeci????
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize EmptyMier Feb 20, 2008 8:03 pm

Sincer , nicio religie nu ma poate convinge sa aduc pe lume un copil cu asemenea deficiente . Oricare ar fi pedeapsa mea "dincolo" , eu nu pot face asa ceva :cry: .
Sus In jos
Continut sponsorizat





analize Empty
MesajSubiect: Re: analize   analize Empty

Sus In jos
 
analize
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Vreau un bebe :: Despre sarcina :: Analize in timpul sarcinii-
Mergi direct la: