Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 ce alegem nasterea normala sau cezariana?

In jos 
+23
sanziana27
sorina
daria_ioana
zana_ale
patibuz
lucianasimona
Karmin
emi
cristinarat
claudia
roxana23
roxanik80
laurms
mary83
ankka
dumitras flori
nikosicris
marynecula
simona
janet
patricia2006
pisu0610
laly
27 participan?i
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra
cristinarat


Numarul mesajelor : 918
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyLun Mar 10, 2008 2:59 pm

Eu cum a am zis am nascut-o pe ana natural, dra din cauza complicatiilor nici eu nu m-am putut ridicadin pat vreo 3 zile, si nici nu am avut voie sa o alaptez. Si ana primea din biberon in spital dar am avut noroc ca a acceptat tzitzi din prima!
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyLun Mar 10, 2008 3:10 pm

Imi pare rau ca ati avut complicatii , dar important e ca totul s-a terminat cu bine 44 . Pe mine m-a intristat un pic povestea Danei , pt ca s-a chinuit un pic , dr nu i-a raspuns la telefon , ajunsese la dilatatie 5 cu dureri destul de nasoale si a optat imediat pt epidurala , pt ca nu mai putea suporta .
Sincera sa fiu , eu as fi solicitat medicul de garda si i-as fi dat cu flit doctoritei care a lasat-o balta . Dar , probabil , nici ei nu vor sa se bage unii peste altii .
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra
cristinarat


Numarul mesajelor : 918
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyLun Mar 10, 2008 3:35 pm

Pai cam asa a fost si la noi. eu m-am internat la 7 seara si la 5 dimineata am avut dilatatie de 10, doctorul insa s-a culcat ca nu s-a gandit ca nasc pana dimineata si am stat asa pana la 9:40 cand am nascut intr-un final fara nici o anestezie, fara putere si la un pas de "game over". Dar uite ca acuma suntem bine amandoau, mai important e ca ana si-a revenit si toul e ok. asa ca nu as mai risca sa se intample ceva copilului, sa nu pot sa nasc iara.
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyMar Mar 11, 2008 7:50 am

chiar daca nu am putut sa-l alaptez din prima zi ptr ca am nascut cu cezariana, Alex a acceptat foarte usor sanul , la noi problema a fost alta, nu am avut sfarc si nu reusea sa prinda cum trebuie , asa ca dupa cateva minute obosea si adormea, pana la urma am folosit mamelon fals si de atunci nu am mai avut probleme.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
emi
bebelus
bebelus
emi


Numarul mesajelor : 53
Varsta : 48
Localizare : ialomita
Data de inscriere : 11/03/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyVin Mar 14, 2008 8:15 pm

Hm... greu de zis. Initial eram hotarata sa nasc normal. Eram foarte curajoasa. ma incurajam singura cu gandul ca nu sunt nici prima nici ultima care naste. Dar pe masura ce timpul trecea imi era din ce in ce mai frica. Sincer a fost o adevarata usurare pentru mine cand medicul meu m-a sfatuit sa nasc prin cezariana din cauza unor probleme placentare. Si chiar daca n-ar fi aparut problema cu pricina cred ca tot pentru cezariana optam. De ce? pai am auzit femeile cum urlau prin maternitate in durerile facerii si m-au trecut toti fiorii.
Din punct de vedere medical spun unii ca pentru copil e mai bine sa se nasca prin cezariana, deoarece nu este supus la stresul din timpul nasterii normale.
Altii zic ca apar probleme de coloana la copii nascuti prin cezariana.
Nu stiu ce sa zic. Noi suntem sanatoase amandoua. Am facut anestezie locala si mi-am putut alapta fetita exact la o ora dupa ce s-a nascut. Cat despre recuperat... eu mi-am revenit foarte usor si repede.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyVin Mar 28, 2008 11:07 am

Cel mai important este ca atat mama cat si bebe sa fie sanatosi 44 . Faptul ca exista posibilitatea de a alege cum sa nastem este un lucru bun , mai ales pt moralul viitoarei mame .
Mie imi este foarte teama de ace si mereu ma intrebau asistentele de la nalize cum o sa nasc . Le raspundeam ca ma descurc eu si asa a fost ! Idea Recunosc ca anestezia epidurala a fost minunata pt mine Idea .
Sus In jos
Karmin
bebelus
bebelus
Karmin


Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 11/02/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyJoi Apr 03, 2008 2:41 pm

vin si eu cu niste articole scanate, care m-au ajutat pe mine sa inteleg, la momentul respectiv....
eu am tinut neaparat sa nasc natural, fara anestezie...a fost greu, a fost dureros, dar stiam ca sunt foarte aproape de momentul in care imi voi tine copilul in brate. in timpul travaliului am stat numai in picioare si m-am plimbat, ceea ce m-a ajutat foarte mult...sa nasc mai repede... data viitoare, tot natural voi naste Very Happy
ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Fwk5m0
ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 2wm1k7b


Ultima editare efectuata de catre Karmin in Joi Apr 03, 2008 2:45 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Karmin
bebelus
bebelus
Karmin


Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 11/02/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyJoi Apr 03, 2008 2:42 pm

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 2hzhg8x
Sus In jos
Karmin
bebelus
bebelus
Karmin


Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 11/02/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyJoi Apr 03, 2008 2:42 pm

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 11b45c3
ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Vhw277
Sus In jos
lucianasimona
bebelus
bebelus
lucianasimona


Numarul mesajelor : 21
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 02/04/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptySam Apr 05, 2008 12:50 pm

Din prima clipa cind am aflat ca sint insarcinata am vrut sa nasc prin cezariana pt ca imi era frica..de durere..Oricum la 38 sapt cind am nascut , bebe nu era intors asa nu nu putem sa nasc normal nici daca mi-as fi dorit
Sus In jos
patibuz
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 44
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 28/03/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyDum Apr 06, 2008 11:28 am

Eu am nascut prin cezariana, desi era stabilit cu dr meu sa nasc natural cu anestezie peridurala, daca era cazul... Mie nu imi era teama de durere neaparat, ci imi era teama pt bebe, nu vroiam sa pateasca nimic. Imi era teama de eventuale complicatii, de circulara de cordon pe care o avea, sa nu se sufoce, sa nu trebuiasca folosit forcepsul, sa nu i se suceasca vreo manuta sau vreun piciorus... asta pt ca bebe era maricel si eu mititica... Dar, pe ultima suta de metri s-a decoperit o desprindere de placenta, tocmai pt ca burtica era mare si eu nu mai puteam sa o duc... Ultimele saptamani de abia ma miscam, dar ma bucur ca l-am tinut pana la 40 de saptamani. Asa ca s-a hotarat cezariana... Am facut anestezie locala, ca sa il pot vedea, l-am sarutat, l-am mangaiat, dar apoi l-am vazut de abia peste doua zile... M-am refacut repede, a mancat din prima, il alaptez si acum, la 7 luni... Cred ca noi, mamicile, trebuie sa hotaram alaturi de doctori tipul de nastere care e cel mai sigur pt bebe, in primul rand, dar si pt mami... Nu are sens sa te incapatanezi sa nasti normal daca se prezinta riscuri!
Sus In jos
zana_ale
bebeluS
bebeluS
zana_ale


Numarul mesajelor : 66
Varsta : 42
Data de inscriere : 07/04/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyMar Apr 08, 2008 8:07 pm

eu am nascut prin cezariana! am fost si fortata de imprejurari dar ca sa fiu sincera cu mine insami,chiar daca nu eram obligata as fi ales tot cezariana!
mi s-a parut si mi se pare cea mai buna obtiune si nu am regretat-o nici o clipa! la 3 zile dupa operatie imi tineam zana in brate....
eu recomand cezariana!
Sus In jos
daria_ioana
bebelus3
bebelus3
daria_ioana


Numarul mesajelor : 38
Varsta : 43
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 17/04/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyJoi Apr 17, 2008 10:29 pm

cezariana
Sus In jos
sorina
primii passi
primii passi
sorina


Numarul mesajelor : 226
Varsta : 37
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/04/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyLun Apr 21, 2008 2:58 pm

eu am nascut normal,desi am vrut prin cezariana. dr meu nu a vrut nici in ruptul capului sa imi faca,el imi repeta ca eu pot sa nasc norml si nu ii nevoi de cezariana.eu de la inceput am zis ca nasc norml,dar cand am ajuns la spital mi sa facut frica,mai ales ca auzeam alte gravidute cum urlau pe acolo.nu imi pare rau deloc ca am nascut normal,mai ales ca am nascut un bb de 4,600kg si 60 cm.toti medicii se mirau de mine cum am putut sa nasc un copil asa de mare si eu sa fiu asa slaba(eu aveam 50kg,si 1,69m si m-am ingrasat cu vreo 6kg) Very Happy si am nascut destul de repede duminica sear la 22 m-am internat si dimineta la 6:45am nascut Cool ut
Sus In jos
sanziana27
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 47
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 24/04/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyMier Apr 30, 2008 8:06 pm

Eu am nascut prin cezariana de urgenta. Am intrat in sala de operatii fara dureri, cel mai greu mi s-au parut ziua 2 si 3 de dupa operatie cand mi-au dat doar algocalmin, dar m-am refacut rapid!
Acum voi naste tot prin cezariana cauza:uter cicatricial, ma tot gandesc cum voi percepe a 2 a cezariana, la prima nu stiam la ce sa ma astept, dar acum....am un termen de comparatie!
Sus In jos
tama
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 34
Varsta : 49
Localizare : Teleolteanca in Arad
Data de inscriere : 24/04/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptySam Mai 03, 2008 11:34 pm

Ambele nasteri au fost naturale. Si a 3a va fi tot naturala(daca va mai fi, pt ca maridul vrea si un baietel oo ). Eu am nishte pitici pe creier cu seringi, operatii si ... semne, asa ca prefer natural.
Defapt la ambele nasteri nu am avut travliu dureros. Au existat ceva dureri dar suportabile.
ginecologul cu care am nascut-o pe Patricia mi-a spus ca am nascut repede si usor pt ca am mancat zahar inainte sa nasc, iar zaharul dilata. la patricia aveam arsuri si nu-mi treceau decat daca balotam zahar. balotam 2kg de zahar pe saptamana.
am retinut ce mi-a zis si cand eram bortzo cu bia, de pe la 8 luni am inceput sa balotez zahar, dar cu masura pt ca in sarcina asta am luat 30kg cu care si acum ma lupt. la Patricia nu am luat mai mult de 10kg pe care le-am dat jos in fix 1 saptamana
cu bia, am facut gimnastica pt gravide la giulesti, de pe la 5 luni pt ca eram gabarit depasit si promiteam sa defectez cantarul Laughing
oricum, acolo am invatat cum sa respir si m-a ajutat f mult. Este f important sa respiri in timpul travaliului. Am fost in sala de travaliu si am vazut ce pateste bebe(pe monitor), daca mama nu stie sa respire. De aceea recomand tuturor burticilor sa treaca pe la gimnastica medicala macar in ultimele 2-3 luni de sarcina
Sus In jos
geaninaandries
bebelus
bebelus
geaninaandries


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 46
Localizare : botosani
Data de inscriere : 28/04/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyMar Mai 06, 2008 9:40 am

prima data am nascut natural, dar cred ca a doua oara cand va fi o sa fie nevoie de cezariana, din mai multe motive
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyMar Mai 06, 2008 7:33 pm

geaninaandries a scris:
prima data am nascut natural, dar cred ca a doua oara cand va fi o sa fie nevoie de cezariana, din mai multe motive

sper ca nu e nimic grav
Sus In jos
https://bebe.forum.st
claudia.dinu
bebelus
bebelus
claudia.dinu


Numarul mesajelor : 2
Varsta : 42
Localizare : Baicoi
Data de inscriere : 27/04/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptySam Mai 31, 2008 3:05 pm

Eu am nascut natural, asa am vrut, am vrut sa evit o cezariana, neavand nici o operatie pana acum. Dar, pe la jumatea perioadei de sarcina, doctora mi-a spus ca e bebelul cam mare si s-ar putea sa fim nevoite sa apelam la cezariana... dar, din nefericire, cu 3 saptamani mai inainte de termen, mi s-a rupt apa. M-am dus intr-o fuga la spital, nu aveam deloc contractii, normal ca nu eram nici dilatata. In fine, m-am chinuit 11 ore pana am nascut. De fapt, eu m-am chinuit mai putin, cam 5-6 ore de contractii destul de dureroase, dar bebelul a fost mai chinuit pentru ca a stat atata timp fara lichid. Pana la urma, cu ajutorul moasei, care m-a apasat foooarte rau pe abdomen, am nascut, nu eram bine dilatata, dar nu mai puteam, era in pericol si bebelul... m-a si taiat, m-am si rupt, un adevarat chin... Am avut unele probleme cu bebe dupa, a stat cu branula o saptamana, dar toate au trecut si suntem sanatosi.
L-am nascut cu 3200 grame si 50 cm. Daca statea in buritca pana la termen, depasea cu mult 4 kg, dar asa a fost sa fie...
Durerea a fost foarte mare si pentru al doilea copilas, ca ne mai dorim o fetita, voi naste tot normal, daca se va putea, DAR cu epidurala.
Oricum, povestea este mai lunga, doctora m-a parasit, ca i se terminase tura si nu avea ea rabdare pana nasteam eu Surprised ..... dar am nascut cu o moasa cumsecade si o doctorita de treaba.... Conteaza acum ca suntem sanatosi, si normal ca pentru fiecare mamica este grea nasterea, cum o fi ea, normala sau cezariana, nici nu este vreo indoiala.
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyDum Iun 01, 2008 8:07 am

bine ai venit claudia , ne bucuram ca ai intrat in randul nostru si te asteptam sa mai povestim si sa depanam amintiri , bune si rele.
cred ca toate ne dorim sa avem o nastere naturala dar viata iti rezerva o gramada de surprize , iar eu am avut din plin la nastere, dar au trecut acum sunt doar amintiri.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra
cristinarat


Numarul mesajelor : 918
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptyMar Iun 03, 2008 3:41 pm

bine ai venit claudia!!!!!!! Povestea ta seamana mult cu a mea, cu mici mari diferente. Noi acuma asteptam bebe 2. Inca nu m-am hotarat cum o sa nasc, dar doctorul mi-a zis ca daca va fii mare (ceea ce este deja, e cu o saptamana mai dezvoltat ,) nu ma lasa sa nasc normal, luand in considerare ce am patit cu fetita. Nu stiu ce sa zic... mai e ..... putin pana atunci! Va pupam cu drag Smile
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra
cristinarat


Numarul mesajelor : 918
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptySam Aug 23, 2008 3:14 pm

Pe Davidutul am nascut cu cezariana si a fost .............. foarte bine, dureri de cap , ameteli si de astea nu am avut, prima noapte ma dormit ca tunul fara calmante, a doua zi m-am ridicat din pat cu ajutor iar a treia zii singura. Mie a fost mai usor asa decat natural. Dupa ce am nascut-o pe Ana trei sau patru zile am zacut in pat fara vlaga in mine, Petre venea la 6 diminetata sa ma scoata la baie, sa imi faca dus si din trei in trei ore sa ma duca la alaptata. A fost foarte greu, Acuma ma simt bine, multumesc lui Dumnezeu!!!!
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 EmptySam Aug 23, 2008 5:58 pm

ma bucur sa aud ca te simti mai bine
Sus In jos
Continut sponsorizat





ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
ce alegem nasterea normala sau cezariana?
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Nasterea :: Nastere naturala sau cezariana-
Mergi direct la: