Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 ce alegem nasterea normala sau cezariana?

In jos 
+23
sanziana27
sorina
daria_ioana
zana_ale
patibuz
lucianasimona
Karmin
emi
cristinarat
claudia
roxana23
roxanik80
laurms
mary83
ankka
dumitras flori
nikosicris
marynecula
simona
janet
patricia2006
pisu0610
laly
27 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyMar Ian 22, 2008 2:56 am

Din momentul in care am ramas gravida am spus sus si tare ca voi aduce pe lume copilul pe cale naturala. Din pacate "planul de acasa nu s-a potrivit cu cel din targ". Am avut 9 luni minunate fara probleme, nu greturi, nu pofte iesite din comun...dar din pacate am cam dat-o in bara la final. Nu am mai reusit sa nasc natural si in ultima clipa s-a recurs la cezariana pentru binele meu si al copilului. Sincer daca stiam prin ce o sa trec alegeam de la inceput cezariana chiar daca este o taietura. Pot spune ca am experimentat amandoua nasterile , am fost dilatata 10 cm , copilul se angajase sa iasa, dar eram deja extenuata de 2 zile, nu mai dormisem cum trebuie, de mancat nu mancasem, asa ca forta de a impinge nu a mai fost. Voi cum ati nascut?
Sus In jos
https://bebe.forum.st
pisu0610
bebelus
bebelus
pisu0610


Numarul mesajelor : 2
Varsta : 45
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 25/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyVin Ian 25, 2008 2:02 am

Laly,intr-adevar ai avut parte de doua nasteri :cry:
si eu am avut o sarcina usoara,chiar fara greturi care sunt cele mai incomode.am mai avut o sarcina pe care am pierdu-o la 8 saptamani si am avut atunci parte de greturi.am nascut cu 3 zile inainte de data preconizata,am nascut la 1 oct. 2007 un ingeras de baietel de 3200g si 52 cm,scor Apgar 9.m-am internat la 9 dimineata si pe la 15 au inceput adevaratele contractii.a fost un adevarat chin,n-as fi crezut ca poate fi asa de greu,dar......acum am uitat si nu-mi pare rau ca am nascut natural,am trait emotia unica de a duce pe lume un copil.am discopatie lombara si durerile au fost criminale,numai spatele m-a durut.am nascut in aceiasi zi la 19.40,a durat 15 min sa aduc pe lume minune.
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyVin Ian 25, 2008 5:58 am

pentru baietelul meu as trece inca odata prin aceleasi chinuri si nu mi-ar parea rau, speram ca in curand sa ne dea dumnezeu si o fetita care va veni categoric tot prin cezariana ptr ca in general asa se proceseaza daca ai mai avut cezariene.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
patricia2006
bebelus
bebelus
patricia2006


Numarul mesajelor : 12
Varsta : 39
Localizare : bologna
Data de inscriere : 25/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyVin Ian 25, 2008 1:39 pm

Laly si eu am avut o experienta exact ca a ta. Eu sper ca a doua va fi naturala, zic eu, ca am inteles ca dupa doi ani se poate de incercat. Oricum important e ca bebe sa fie sanatos cum nasti nu mai conteaza :sunny:
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptySam Ian 26, 2008 11:09 pm

Eu am nascut natural , dupa 9 luni de sarcina nesperat de usoara . Nasterea a fost si ea super usoara , dar am optat pt epidurala . Am nascut din 4 impingeri , in 15 minute . Durerile le-am suportat doar pana la dilatatie 4 , cand mi-au facut anestezia ; am avut si eu parte de contractii dureroase , dar nu vreau sa ma gandesc ce ar fi trebuit sa suport fara epidurala .
Laly imi pare rau ca ai trecut prin atatea , dar nu inteleg de ce te-au lasat sa te chinui 2 zile :scratch: . Am avut si eu in salon o mamica foarte tanara ( 19 ani ) care a fost lasata 19 ore sa se chinuie in travaliu , pt ca apoi sa-i faca cezariana , pt ca bebelina ei nu era in pozitia corecta pt nastere vaginala . Niste idioti , care nu au bagat-o in seama , pt ca nu avea medicul ei .
Sfat pt viitoarele mamici : neaparat sa aveti ginecologul vostru , care sa va monitorizeze sarcina si cu care sa si nasteti .
Laly , se poate naste natural si dupa cezariana , dar ginecologul tau va sti cel mai bine ce metoda va trebui sa folositi .
Sus In jos
simona
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 38
Varsta : 41
Localizare : valcani
Data de inscriere : 27/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyDum Ian 27, 2008 2:42 am

sa va pove si eu de nasterile mele .. avand 2 . au fost ambele nasteri naturale .. pe prima fetita am nascuto la 18 ani pe cale naturala normal pt ca asta a fost alegerea mea ... a fost o nastere cu un travaliu de 8 ore si pana a venit bb pe lume a mai durat vreo 2 ore , dupa care am stat pe masa alte 2 ore jumate .... eu avand dr ginecolog de la inceputul sarcinii... asta a fost , iar cu cea dea doua sarcina tot pe cale naturala , a durat 3 ore cu ajutorul unui medicament administrat sub limba sa provoaca nasterea ca altfel ajungeam la cezariana/// fff greu a decurs , a fost chemat tot echipajul de medici , fiindca fatul nu sa angajat sa iese, iar dr mau ajutat punand un charsaf de o parte si de alta a burtii si trageau de el din ambele parti cand eu impingeam......maya sa nascut cu probl de respiratie si a fost dusa de urgenta la oxigen...


acum am doua fete mari si frumoase ... si numi pare rau ca am ales nasterea naturala !!! :D :D :D
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyDum Ian 27, 2008 10:27 am

Cand au inceput contractiile am si plecat dimineata la spital, m-au internat ca apoi sa-mi spuna ca erau contractii false ca eram dilatata doar 4 cm si ca mai trebuie sa astept. Din pacate am asteptat in sala de travaliu 2 zile pana cand dr meu i s-a facut mila si a spus gata provocam nasterea. Stiu ca as putea avea si nastere normala dar stiu ca ar trebui sa treaca mai multi ani ca sa se vindece f bine prima cezariana si sincer am deja 31 de ani nu prea vreau sa o lungesc prea mult cu asteptatul. Acum voi vedea la momentul respectiv , cred ca s-a instaurat si un pic teama ptr o nastere naturala asa ca probabil tot la cezariana o sa ajung.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
marynecula
bebelus
bebelus
marynecula


Numarul mesajelor : 60
Varsta : 42
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyDum Ian 27, 2008 4:50 pm

EU AM NASCUT SI NATURAL SI PRIN CEZARIANA.
NU SE COMPARA O EXPERIENTA CU ALTA.
RECOMAND DIN TOT SUFLETUL NASTERE NORMALA,DURERILE SUNT CATE O DATA MAI INSUPORTABILE DAR IN ZIUA DE AZI EXISTA TOT FELUL DE METODE PT AMORTIZAREA LOR.
EU DE EXEMPLU M-AM REFACUT MULT MAI REPEDE SI MAI BINE DUPA NASTEREA NORMALA DECAT DUPA CEZARIANA.
Sus In jos
nikosicris
bebeluss
bebeluss
nikosicris


Numarul mesajelor : 65
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: nastere normala   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyLun Ian 28, 2008 2:29 am

Am preferat de la bun inceput nasterea normala.Toata lumea ma intreba daca mi-e frica,raspunsul a fost nu.Dorind acest copil mai mult decat orice pe lumea asta am preferat sa simt tot ce inseamna sarcina si nastere.Perioada sarcinii a fost extrem de usoara.Pot spune , nu am simtit ca sunt insarcinata decat in ultima luna cand bb era destul de mare.La 1,57 m ai mei aveam in burta un bb de 52 de cm si 3,300 kg.In sfarsit, am dorit nastere normala asa am nascut ,cam greu dar a meritat.Daca as-i mai face aldoilea copil la fel a-si naste.
Sus In jos
dumitras flori
bebelus
bebelus
dumitras flori


Numarul mesajelor : 16
Localizare : simeria
Data de inscriere : 28/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyLun Ian 28, 2008 2:46 pm

Eu am trei copii si pe toti iam nascut normal ,daca nu se poate sa nasti atunci da cezariana altfel nu sunt de acord este mai mare durerea si refacerea
Sus In jos
ankka
bebelus
bebelus
ankka


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 44
Data de inscriere : 27/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Nasterea naturala vs. cezariana   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyMar Ian 29, 2008 10:47 pm

Si eu am nascut pe cale naturala. Nu mi-a fost usor nici mie, dar am avut un medic foarte de treaba, care mi-a grabit nasterea ajutandu-ma sa ma dilat mai repede prin intermediul perfuziilor. M-am internat la 6 dimineata iar la 14.20 i-am auzit pentru prima data vocea baietelului meu. A fost un moment emotionant si de neuitat!
Sus In jos
ankka
bebelus
bebelus
ankka


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 44
Data de inscriere : 27/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Nasterea naturala vs. cezariana   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyMar Ian 29, 2008 10:49 pm

Si eu am nascut pe cale naturala. Nu mi-a fost usor nici mie, dar am avut un medic foarte de treaba, care mi-a grabit nasterea ajutandu-ma sa ma dilat mai repede prin intermediul perfuziilor. M-am internat la 6 dimineata iar la 14.20 i-am auzit pentru prima data vocea baietelului meu. A fost un moment emotionant si de neuitat!
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyLun Feb 04, 2008 9:26 am

Mie nu mi-au dat nimic pentru dureri sau pentru dilatatie, nu stiu cine este aici de vina eu ca nu am cerut sau asistentele ca nu mi-au dat....dar sincer va spun ca m-am vindecat foarte repede chiar daca a fost cezariana, in general ma vindec si-mi revin foarte repede.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
mary83
primii pasi
primii pasi
mary83


Numarul mesajelor : 140
Varsta : 40
Localizare : mangalia
Data de inscriere : 13/02/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyJoi Feb 14, 2008 2:02 pm

eu am nascut prin cezariana ca asa sa putut
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyVin Feb 15, 2008 6:14 pm

am citit odata pe un forum o afirmatie care mi se pare cea mai idioata pe care am auzit-o, cica daca nasti prin cezariana nu esti o adevarata mama ca trebuie sa simti durerile nasterii .... :affraid: no coment
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyDum Feb 17, 2008 3:13 pm

laly a scris:
cica daca nasti prin cezariana nu esti o adevarata mama ca trebuie sa simti durerile nasterii .... :affraid: no coment

Ce tampenie :shock: :shock: ! Ete ca eu am nascut normal , dar fara dureri :tongue: :sunny: , pt cam optat pt anestezia epidurala .
Asta ma face mai putin mama decat cele care s-au chinuit , poate cu orele sau cu zilele ? De ce trebuie sa ne intoarcem mereu in pestera cand nu putem accepta sau intelege ceva ???????
Sus In jos
laurms
bebelus
bebelus
laurms


Numarul mesajelor : 85
Varsta : 54
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyMar Feb 19, 2008 5:19 pm

Ai dreptate, janet. Si mie mi se pare o prostie afirmatia.
Eu am nascut prin cezariana,dar nu pentru ca asa am vrut eu. Oricum medicul imi recomandase cezariana pentru ca am probleme mari cu tensiunea. Dar la 34 de saptamani am facut o hemoragie puternica. M-am internat de urgenta, am mai stat in spital cateva zile cu perfuzii si tot felul de injectii,doar doar o mai sta bebe acolo. Nu s-a mai putut asa ca am intrat de urgenta in sala de operatii. Nici nu s-a pus pb de nastere normala in situatia aia.
Sus In jos
roxanik80
bebelus
bebelus
roxanik80


Numarul mesajelor : 33
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/02/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyVin Feb 22, 2008 3:12 pm

nu cred ca este la alegere totul este in funtie de evolutia sarcinii si decizia doctorului. eu am nascut prin cezariana cu epidurala.
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyJoi Feb 28, 2008 9:07 pm

sincer va spun daca stiam prin ce voi trece probabil as fi ales cezariana de la inceput...... sa nu credeti ca ma sperii atat de usor, sunt o persoana care stie sa indure durerile si in nici un caz nu am urlat ca descreierata prin salon ...
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyJoi Feb 28, 2008 10:15 pm

roxanik80 a scris:
nu cred ca este la alegere totul este in funtie de evolutia sarcinii si decizia doctorului. eu am nascut prin cezariana cu epidurala.

Din fericire este si la alegere ( spun "din fericire" pt ca mi se pare corect ca viitoarea mama sa aiba un cuvant de spus in privinta asta ) . Dar , un doctor bun , nu este de acord cu cezariana facuta doar pt ca mamicii ii este teama . Sunt multi dr care accepta cezariana la cerere , pt ca "darul" e mai mare Wink .
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyVin Feb 29, 2008 12:12 pm

Fetelor si noi care am facut cezariana am avut duresri , si cred ca e aproape la fel .E acelasi sentiment sau poate mai greu
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
claudia
bebelus
bebelus
claudia


Numarul mesajelor : 3
Varsta : 40
Data de inscriere : 20/02/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptySam Mar 01, 2008 2:04 am

eu am nascut normal,mi-a fost frica d cezariana si am ales sa nasc normal,nestiind k voi da nastere la un bebe d 4300.am avut hematon jos,ruptura d perineu,la numai 2 ore dupa ce am nascut am ajuns la hemoglobina4 eram la un pas d moarte.acum suntem bine sanatosi si voinici amandoi.urmatoarea nastere kre va avea loc va fii prin cezariana in mod sigur.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptySam Mar 01, 2008 9:20 am

Si Alex a avut 4,200 kg , dar nu m-am chinuit deloc . Dr ginecolog mi-a facut epiziotomie in clipa in care a aparut capul copilului , evitand rupturile necontrolate . Nu as alege cezariana pt al doilea bb , daca va fi sa mai fie un copil .
Sora mea a nascut cu cezariana si s-a refacut repede , in timp ce cumnata mea a avut probleme cu refacerea .
Depinde de organismul fiecareia .
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra
cristinarat


Numarul mesajelor : 918
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyLun Mar 10, 2008 12:55 pm

Eu pe Ana am nascut-o natural, dar a fost chinul de pe pamant. am avut si complictatii si eu si Ana, dar important e caacuma suntem bine mandoua. Nu cred ca as putea sa mai nasc inca o data natural, doar cand ma gandesc prin ce a trecut puiutul meu ,ma ingrozesc. Asa ca bebe asta o sa vina pe lume prin cezariana.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? EmptyLun Mar 10, 2008 2:53 pm

Ieri a nascut o prietena o fetita de 3,500 kg si 50 cm , prin cezariana . Dana ( prietena mea ) abia azi a coborat din pat , destul de greu si a avut si dureri . Copilul nu i l-au aratat pana azi , ca sa nu va mai spun ca nu a alaptat deloc , iar fetita e alimentata artificial , cu biberonul . Eu nu sunt de acord cu asa ceva ; bb trebuie pus la san cat mai repede , iar daca-l hranesti artificial , trebuie s-o faci cu lingurita sau seringa , altfel exista riscul ca apoi sa refuze sanul .
Stiu ca fiecare spital are politica lui , dar cred ca cei de la Cantacuzino gresesc .
Sus In jos
Continut sponsorizat





ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty
MesajSubiect: Re: ce alegem nasterea normala sau cezariana?   ce alegem nasterea normala sau cezariana? Empty

Sus In jos
 
ce alegem nasterea normala sau cezariana?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Nasterea :: Nastere naturala sau cezariana-
Mergi direct la: