Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?

In jos 
+4
cristinarat
gabi_gino2005
janet
laly
8 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyLun Feb 04, 2008 10:50 am

Eu am avut un canis cat am fost insarcinata si pana a facut Alex un an si doua luni ptr ca apoi am plecat in America si nu am reusit inca s-o aducem. Lisa mea este un catelus tare cuminte nu am avut deloc probleme cu ea, stia ca nu avea voie sa intre in camera copilului si nici sa mearga sa-l linga , am tinut un pic distanta unul fata de altul cat a fost bb f mic, era binenteles cu toate vaccinurile la zi dar am zis mai bine sa nu riscam, apoi incet incet "le-am facut cunostinta". Era atat de dulce stea in usa dormitorului lui bb dar nu intra nici daca o chemai stia foarte bine ca nu are voie. S-a purtat impecabil cu Alex si ne este tare dor de ea, speram ca anul acesta sa o aducem aici.
ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? L01112
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyJoi Feb 07, 2008 12:10 am

Eu am si caine si pisica , dar stau la curte . Cainele a stat mereu afara , dar matza cam statea cu noi .
Dupa ce am ramas insarcinata , a fost "exilata" si pisica , dar o mai aducea sotul in casa pe furis :geek: . Dupa ce am nascut embargoul a fost total .
Iarna asta l-am primit de 2 ori in "vizita" , mai mult pt reactia lui Alexandru .

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? A008vp4

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? A035ea8
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyVin Feb 29, 2008 10:44 pm

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? 7_iuni10
eu cu lisa mea
Sus In jos
https://bebe.forum.st
gabi_gino2005
moderator2
moderator2



Numarul mesajelor : 190
Varsta : 40
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyMar Mar 25, 2008 9:53 am

acasa avem pesti , iar alexiei ii plac tare mult, iar la socrii aveam 4 cainii, 3 fiind de talie mare si stand in curte iar unul mic e tinut in casa pe asta mic il chinuie alexia non stop si cateaua fuge de ea cat de repede poate
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra
cristinarat


Numarul mesajelor : 918
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyMar Mar 25, 2008 5:34 pm

Cand am fost insarcinata cu Ana am primit o pisicuta, mi-a fost tare drag de ea dar cand ne-am mutat a fugit saraca, acuma avem un ciobanesc german de 4 luni. e o frumusete de catelus. In casa avem acvariu cu pesti. Mie nu prea imi plac animalele in casa, desi ii iubesc mult mult, si nici nu au avut acces niciodata.
Sus In jos
ad3la
bebelus
bebelus
ad3la


Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 11/02/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyJoi Mar 27, 2008 12:45 am

noi avem 2 pisici inca dinainte sa raman eu insarcinata, nu le-am dat fara din casa desi unii ziceu ca nu e bine sa stau langa ele, dar din fericire nu am patit nimik , nici eu nici bebe, La Dominic ii plac tare mult acum ca a mai crescut tot ar vrea sa le smotoceasca, lol!
ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Dsc04210
Sus In jos
ad3la
bebelus
bebelus
ad3la


Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 11/02/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyJoi Mar 27, 2008 12:49 am

asa stateau matele la usa camerei , ca nu aveau voie inauntru cand era bebe mic

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Dsc00710
Sus In jos
mycka_rose
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 57
Data de inscriere : 26/01/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyJoi Mar 27, 2008 1:42 pm

noi am avem si pisica si pestisori si testoase, cu siguranta cu vom renunta la pisica cand voi ramane insarcinata, sta in casa, este deparazitata corespunzator, cu toate vaccinurile la zi, deci nu poate face probleme.
ea este Shake:ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? 1198607614I3GQNI974262-02
Sus In jos
Karmin
bebelus
bebelus
Karmin


Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 11/02/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyJoi Apr 03, 2008 3:04 pm

noi avem pisica si doi porcusori de guineea :)
Pisa momentan nu are voie in camera fetitei. Dar cand am adus-o de la spital a trebuit neaparat sa o las pe pisa sa faca cunostiinta cu Timi :)
ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? O0c942

imi este greu pentru ca pisa lasa mult par, aspir cel putin din doua in doua zile toata casa si spal toate suprafetele care se pot spala cu mopul si se intampla totusi sa gasesc par de pisica pe hainutele bebelusei, sau chiar pe fata Surprised dar nu vreau sa renunt la ea, este ca si un copil pentru mine, am crescut-o de mica, si am tratat-o mereu ca pe un membru al familiei...uneori insa am nevoie de incurajari....
din pacate mama mea ma critica destul de aspru cateodata pentru faptul ca nu renunt la pisica....dar nu pot....daca m-ar lasa inima sa fac asa ceva, nu as mai fi eu, ar trebui sa renunt la o mare parte din mine...si as ramane foarte gri si goala...
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyJoi Apr 03, 2008 6:40 pm

Stiu ca e foarte greu sa renunti la pisicuta ptr ca te-ai atatsat de ea si noi am avut un catel tare dulce pe care a trebuit sa-l lasam in tara cand am plecat in State si de care ne este tare dor. Dar trebuie sa gandesti altfel, din momentul in care sanatatea copilului tau este pusa in pericol nu cred ca ar trebui sa mai stai pe ganduri. Bb este acum cel mai important si nu stiu daca merita sa regreti mai tarziu ca se imbolnaveste si ca mergi cu el tot pe la doctori. Puneti intrebarea ce este mai important , bb sau pisica? si atunci iti va fi mai usor sa iei o decizie.
As vrea sa te pot incuraja si sa-ti spun sa pastrezi pisica dar din momentul in care ai spus ca gasesti par pe hainutele si fata lui bb.....nu e de glumit , Oricum decizia doar tu poti sa o iei pentru ca e foarte greu sa renunti la un animalut care a fost atatea ani langa tine. Sper din tot sufletul sa hotarasti ce este mai bine ptr voi toti.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Karmin
bebelus
bebelus
Karmin


Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 11/02/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptySam Apr 05, 2008 12:42 am

laly, ideea e ca nu se intampla toata ziua. am crescut si eu cu animalute, si nu am nimic.
BB e mult mai importanta, dar nu pot sa arunc nici animalul, ar fi o cruzime fara margini. a-l da, ori a-l arunca e tot una, a crescut la mine in casa, are deficiente de auz si este mai speciala...nu stiu unde s-ar acomoda, si nici nu vreau sa ma gandesc.
mai sunt si alte mamici cu bebici si pisicute care s-au descurcat, ma voi descurca si eu cumva!!!

Uite, Adela are un baiat superb si doua pisici pe masura :)
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptySam Apr 05, 2008 1:44 am

Nu spun sa o arunci in strada , in nici un caz , ptr ca si eu imi iubesc catelul si nu as face asa ceva, noi l-am dat la parintii mei si au grija de ea foarte bine. Stiu ca sunt multe mamici care au pisici si copii sunt bine sanatosi, dar niciodata nu sti ce se poate intampla, mai ales ca de la pisica poti lua si toxoplasmoza care nu e de joaca ptr fetite in general, o verisoara de a mea a pierdut doua sarcini din cauza asta si a a vut pisici in casa. Cu siguranta ca o sa-mi spui ca tu nu ai patit nimic , dar poti garanta 100% ca bb va fi in siguranta? Nu e o regula sa se intample la toata lumea la fel dar sincer......in momentul in care mi-ai spus ca ai gasit par pe copil ........chiar daca nu e in fiecare zi, e suficient. Cred ca se pot gasi solutii ptr ca toata lumea sa fie fericita, poate te poate ajuta mama ta cu pisica , cel putin pana mai creste bebe.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Karmin
bebelus
bebelus
Karmin


Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 11/02/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptySam Apr 05, 2008 6:31 pm

Toxoplasmoza sau alte boli sunt excluse, pisa nu are de unde lua si a ne imbolnavi cu asa ceva asa ceva :) AAA, si toxoplasmoza este periculoasa numai in timpul sarcinii, si nu se poate lua daca stii sii respecti regulile!!! cainele transmite toxocara, boala la fel de periculoasa ca si toxoplasma, dar majoritatea oamenilor nici nu au auzit de ea, Tu ti-ai facut analizele pentru toxocara?
Este doar un factor deranjant, si anume parul. Nu am de gand sa o dau.
Mama nu ma poate ajuta, pentru ca la ea a ramas cealalta pisa a mea, si nu se inteleg deloc, s-ar putea rupe una pe alta daca li s-ar permite.

Oare ce m-as face daca as fi medic la boli infectioase??? nu as avea copil, sau as renunta la profesie???
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptySam Apr 05, 2008 11:11 pm

Toxoplasmoza se poate lua oricand, poti sa fi purtatoare a virusului de cand esti mic fara sa sti ptr ca nu se manifesta in nici un fel , chiar daca are vaccinurile la zi. Toxoplasmoza nu o i-a doar gravida, am un unchi care are acest virus si ma indoiesc ca e gravid Laughing Iar la voi nu e doar vorba de toxoplasmoza e vorba si de parul pisicutei pe care-l poate inghiti sau respira micuta. E greu sa renunti la un animal si nu te condamn ca-ti sustii parerea de a pastra pisicuta e treaba ta , doar mi-am spus parerea. Catelul meu sa sti ca nu a intrat niciodata in camera copilului si nici nu l-am lasat pe Alex sa puna mana pe catel decat foarte tarziu , sau invers catelul sa linga bb. Sa sti ca daca stiam de toxocara imi facea categorit analizele ptr aceasta boala, iar daca stiam ca ii pune viata in primejdie la copil cautam o alta solutie sa fie toata lumea fericita.

Cat despre dr care lucreza la boli infectioase , este un risc pe care si-l asuma, e decizia lor.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Karmin
bebelus
bebelus
Karmin


Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 11/02/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptySam Apr 05, 2008 11:19 pm

Laly, nu este cazul nostru cu toxoplasmoza, pisica e testata, si eu la fel, mi-am facut testul de multe ori atat in timpul sarcinii cat si inainte.
nu am avut aceasta boala niciodata desi am crescut cu pisici :P
nu are de unde lua nici pisica, nici eu, nici copilul :)

iar toxocara este exact ca toxoplasmoza .... la fel de urata. Ai avut noroc, daca va exista o data viitoare, sa iti faci testele la zi....

singura problema e parul, desi pisa nu intra in camera bb.
ai noroc ca ai canishe pentru parul lor cade in smocuri nu in fire. am avut si eu caniche...


deci, cu aspiratorul si mopul la atac in continuare :) si traiasca vanish-ul pentru covoare :)
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptySam Apr 12, 2008 10:36 am

La mine e simplu , pt ca pisica si cainele stau afara . Dar sora mea are pisoi in apartament , iar fetita ei a implinit 3 anisori fara probleme , in conditiile in care toata ziua il smotoceste pe Oscar . La un moment dat au vrut sa-l dea , pt ca tatal a crezut ca pisoiul e cauza sensibilitatii Mayei la raceala , dar dupa tot soiul de analize , s-a dovedit ca nu era adevarat .
Nepotii mei de la tara sunt inconjurati de pisici si caini si nu au patit nimic : baiatul are 11 ani , iar fetita 6 .
Eu cred ca nu trebuie sa cadem in extreme . Putem convietui impreuna .
Sus In jos
Karmin
bebelus
bebelus
Karmin


Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 11/02/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptySam Apr 12, 2008 12:16 pm

Multumesc Janet, pentru cuvintele scrise, chiar am nevoie uneori de incurajari!!!
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptySam Apr 12, 2008 1:37 pm

44 Eu cred ca e bine ca le-ai facut "cunostinta" lui pisi si bb . Si eu l-am prezentat pe Alex de mic si cainelui si pisicii si i-am lasat sa-l miroase , sa stie ca face parte din familie . Sa nu uitam ca si animalele au sentimente , iar gelozia e unul dintre ele .
Acum , atat Whiskas cat si Rock il accepta pe Alex si suporta cu stoicism chinurile la care sunt supusi Laughing .
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptySam Apr 12, 2008 1:58 pm

Un motanel cu care ne-am trezit in curte zilele astea :

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? F_i005m_db4fa4e

Sa stiti ca nu l-a chinuit prea tare Very Happy . Pun si un film la "filmulete" .
Sus In jos
Karmin
bebelus
bebelus
Karmin


Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 11/02/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptySam Apr 12, 2008 4:46 pm

janet totusi ai grija ca animalele sa fie vaccinate si deparazitate mai ales ca au contact cu un copilas...
uite eu ziele trecute am adunat la fel, un motanel....l-am tinut o zi, dupa care la-m trimis la o prietena, cu hrana si tot ce era nevoie urmand a fi deparazitat si dat spre adoptie. motanelul a murit intr-o boala grava pe care o avea deja in momentul in care eu l-am bagat in casa, dar afra simptome.
noroc ca eu sunt super exagerata si pun mana pa animalele nimanui doar cu manusi, iar pe animalele altra nu pun mana, sa puna ei mana....am capatat aceasta obsesie in sarcina....daca nu am manusi ma spal cu spirt pana in umeri...daca pisica mea proprie nu ar fi fost vaccinata si deparazitata, riscam sa imi moara cand am adus acel sufletel in casa. de asemnea, fara medic, exista ciuperci care se iau de pe animale pe om...

ideea e , pe scurt, ca e bine ca animalul sa fie vazut de un veterinar inainte sa se joace copilul cu el

Unde sunt filmulete???? :)) sunt sigura ca a iesit super, voi pune si eu filmulet cu pisa mea si fiu unei bune prietene, jucandu-se frumos, ca baiatul e obisnuit, ca are acasa caine maaaare :)
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptySam Apr 12, 2008 10:13 pm

N-am apucat sa mai pun filmuletul ca s-a trezit Alex .
Am si eu grija , dar nu chiar asa cum zici tu . L-am urmarit sa nu bage mana in gurita , iar cand repriza de joaca a luat sfarsit l-am spalat pe manute .
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyMar Mai 06, 2008 2:01 pm

Catelul :

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? F_q024m_3906876

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? F_q026m_4682f0b

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? F_q027m_367c518

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? F_q028m_bf404b7
Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2



Numarul mesajelor : 190
Varsta : 40
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyMar Mai 06, 2008 2:05 pm

//


Ultima editare efectuata de catre gabi_gino2005 in Sam Ian 02, 2010 9:22 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyMier Iul 30, 2008 10:14 pm

Va mai aduceti aminte puiul de pisica ? Il cheama Max si s-a facut mare

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Cimg3722


ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Cimg3812
Sus In jos
Karmin
bebelus
bebelus
Karmin


Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 11/02/2008

ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? EmptyMier Iul 30, 2008 10:53 pm

Super pozele, Janet!!!! :)
o sa ma stradui sa caut si eu poze cu Timea si cu Melody...
nu am scris demult aici, din lipsa de timp :(
Sus In jos
Continut sponsorizat





ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty
MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?   ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb? Empty

Sus In jos
 
ce parere aveti despre animale de companie in preajma bb?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» ce parere aveti despre sterilet?
» Concurs -Vorbiti-ne despre bucuria de a fi mamica !!!!
» Aveti idei de concursuri sau subiecte noi, te asteptam sa le postezi aici

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: totul despre familie si bebe :: Mamici si tatici incepatori.Probleme si solutii :: Animalele de companie din viata noastra-
Mergi direct la: