Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?

In jos 
+4
laurms
laly
janet
roxana23
8 participan?i
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptyMier Ian 30, 2008 7:12 pm

Sfatulu pediatrului : Indiferent de motivul pentru care nu va mai puteti alapta copilul , trecerea de la alimentatia naturala la cea artificiala se face treptat . In prima zi ii veti da un singur biberon care va inlocui de preferinta masa in care lactatia este mai putin abundenta (de obicei la ora 18 ) .Mentineti acest ritm pentru 3-4 zile si abia apoi inlocuiti o a doua masa cu biberon (de exemplu cea de la ora 12) Dupa alte trei zile mai inlocuiti o masa si tot asa pana inlocuiti cu biberonul toate mesele de alptare (ultima inlocuita va fi cea de dimineata) Cateva sfaturi
-nu fortati niciodata bebelusul daca refuza biberonul . Renuntati pentru moment si incercati mai tarziu
-este preferabil ca primul biberon sa contina lapte matern muls in prealabil pentru a indulci trecerea de la san la biberon
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptySam Feb 02, 2008 12:59 pm

Copilul meu a avut un singur aliment la care nu a facut niciodata mofturi : laptele . A acceptat biberonul imediat ce i l-am dat , cu ceai . Nu mi-a fost teama ca va refuza sanul .
Eu l-am trecut pe lapte praf mai mult decat treptat : i-am dat vreo 2 luni de zile cate 30-60 ml de formula , completare la masa de seara . Simteam eu ca nu se satura cu lapticul meu .
Pt ca imi cunosteam bine copilul , cand am inlocuit o alaptare cu laptele praf , am facut-o direct cu un biberon intreg . Dar , repet , imi cunosteam copilul si stiam ca nu vor fi probleme .
Trecerea de la laptele formula la laptele de vaca am facut-o tot direct . Dar asa a fost copilul meu ; daca nu sunteti sigure , faceti trecerea asta treptat .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptyVin Feb 15, 2008 6:22 pm

Alex iubeste laptele si bea in fiecare zi lapte, incercam acum sa renuntam la biberon si sa bem din canita ca suntem baieti mari
Sus In jos
https://bebe.forum.st
laurms
bebelus
bebelus
laurms


Numarul mesajelor : 85
Varsta : 54
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/01/2008

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptyMar Feb 19, 2008 5:25 pm

si noi am trecut treptat la biberonul cu lapte. Ceai beam oricum la biberon. Asa ca nu au fost probleme mari. Cea mai mare problema a fost sa gasim un lapte care sa ne placa si pe care sa-l toleram. Apoi totul a mers ca pe roate.
Sus In jos
nikosicris
bebeluss
bebeluss
nikosicris


Numarul mesajelor : 65
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptyMar Apr 08, 2008 3:32 am

nici eu nu am avut probleme cu biberonul si sanul,le lua pe amandoua fara probleme,parca nici nu facea diferenta,dar acum trebuie sa incercam sa scoatem biberonul,acum va fi problema majora,ha ca el se trezeste cu laptic si adoarme cu laptic,bea 1 ltru si ceva pe zi.
Sus In jos
daria_ioana
bebelus3
bebelus3
daria_ioana


Numarul mesajelor : 38
Varsta : 43
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 17/04/2008

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptyJoi Apr 17, 2008 7:06 pm

ea n`a avut voie sa suga pt ca depunea efort si i`am dat din prima zi cu biberonul
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptyJoi Apr 17, 2008 7:14 pm

sper sa nu fiu prea indiscreta, daria de ce nu avea voie sa depuna efort?
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Rebek
bebelus
bebelus
Rebek


Numarul mesajelor : 66
Varsta : 35
Localizare : constanta
Data de inscriere : 27/01/2009

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptyVin Ian 30, 2009 2:16 am

rebek a luat biberonu` din prima..chiar dak sugea mai greu din el..insa nu a facut mofturi...
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptyDum Feb 01, 2009 3:07 am

cat timp are rebek?
Sus In jos
https://bebe.forum.st
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptyLun Feb 09, 2009 2:15 pm

ii bine daca nu ii mofturoasa
Sus In jos
Rebek
bebelus
bebelus
Rebek


Numarul mesajelor : 66
Varsta : 35
Localizare : constanta
Data de inscriere : 27/01/2009

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptyMar Feb 10, 2009 11:46 am

doar 10 luni.. Very Happy ....in Martie pe 25 ii luam motzu
cheers
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptyMier Feb 11, 2009 7:27 pm

felicitari si al meu e nascut in martie pe 21 , dar suntem mai mari facem 3 anisori 119
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Rebek
bebelus
bebelus
Rebek


Numarul mesajelor : 66
Varsta : 35
Localizare : constanta
Data de inscriere : 27/01/2009

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptyJoi Feb 12, 2009 3:36 pm

sa`tzi traiask... 119 shi sa fie sanatos 39
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? EmptyJoi Feb 12, 2009 10:11 pm

multumim la fel flower
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Continut sponsorizat





L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty
MesajSubiect: Re: L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?   L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul? Empty

Sus In jos
 
L-ati hranit pana acum la san.Cum il obisnuiti cu biberonul?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Pana cand lapte formula?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebelusi 0-6 luni :: Alimentatia artificiala-
Mergi direct la: