Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 VACCIN PREVENAR

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
marynecula
bebelus
bebelus
marynecula


Numarul mesajelor : 60
Varsta : 42
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 26/01/2008

VACCIN PREVENAR Empty
MesajSubiect: VACCIN PREVENAR   VACCIN PREVENAR EmptyDum Ian 27, 2008 4:45 pm

ATI AUZIT DESPRE ASA CEVA?
DACA DA, NE POVESTITI SI NOUA CE STITI DESPRE EL?
Sus In jos
laurms
bebelus
bebelus
laurms


Numarul mesajelor : 85
Varsta : 54
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/01/2008

VACCIN PREVENAR Empty
MesajSubiect: Re: VACCIN PREVENAR   VACCIN PREVENAR EmptyMar Ian 29, 2008 12:50 am

n-am auzit niciodata. Chiar, ce inseamna?
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

VACCIN PREVENAR Empty
MesajSubiect: Re: VACCIN PREVENAR   VACCIN PREVENAR EmptyMar Feb 05, 2008 9:21 pm

nici eu nu stiu ce este...
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

VACCIN PREVENAR Empty
MesajSubiect: Re: VACCIN PREVENAR   VACCIN PREVENAR EmptyMier Feb 06, 2008 2:34 pm

Vaccinul prevenar ii protejeaza pe copii impotriva bolilor: meningita, bacteriemia (prezenta bacteriilor in sange) si pneumonia bacteriana.Acest vaccin este nou pe piata din romania, si nu este in lista de vaccinuri obligatorii .


COMPOZIȚIA CALITATIVĂ ȘI CANTITATIVĂ
Fiecare doză de 0,5 ml conține:
Polizaharidă pneumococică, serotip 4* 2 micrograme
Polizaharidă pneumococică, serotip 6B* 4 micrograme
Polizaharidă pneumococică, serotip 9V* 2 micrograme
Polizaharidă pneumococică, serotip 14* 2 micrograme
Oligozaharidă pneumococică, serotip 18C* 2 micrograme
Polizaharidă pneumococică, serotip 19F* 2 micrograme
Polizaharidă pneumococică, serotip 23F* 2 micrograme

INDICATII TERAPEUTICE
Imunizarea activă împotriva bolilor determinate de Streptococcus pneumoniae, serotipurile 4, 6B, 9V,
14, 18C, 19F și 23F (incluzând sepsisul, meningita, pneumonia, bacteriemia și otita medie acută) la
sugari și copii cu vârste cuprinse între 2 luni și 5 ani (vezi pct. 4.2, 4.4 și 5.1).
Pentru numărul de doze care trebuie administrat diferitelor grupe de vârstă, vezi pct. 4.2.
Utilizarea Prevenar trebuie stabilită pe baza recomandărilor oficiale, luând în considerare impactul
bolii în stadiu invaziv la diferitele grupe de vârstă, precum și datele epidemiologice de variabilitate
serotipică în diferite zone geografice (vezi pct. 4.4, 4.8 și 5.1).

DOZE SI MOD DE ADMINISTRARE
Administrarea vaccinului se face prin injectare intramusculară. Zonele de elecție sunt, pentru sugari,
fața anterolaterală a coapsei (mușchiul vast lateral), iar pentru copiii mici, mușchiul deltoid.
Sugari cu vârste cuprinse între 2 și 6 luni: trei doze a câte 0,5 ml, de obicei, cu administrarea primei
doze la vârsta de 2 luni, apoi cu un interval de cel puțin 1 lună între doze.
Administrarea unei a patra doze este recomandată în cel de-al doilea an de viață.
Sugari cu vârste mai mari și copii care nu au fost vaccinați anterior:
Sugari cu vârste cuprinse între 7 și 11 luni: două doze a câte 0,5 ml, cu un interval de cel puțin 1 lună
între doze. Administrarea unei a treia doze este recomandată în cel de-al doilea an de viață.
Copii cu vârste cuprinse între 12 și 23 luni: două doze a câte 0,5 ml, cu un interval de cel puțin 2 luni
între doze.
Copii cu vârste cuprinse între 24 de luni și 5 ani: o singură doză.
Necesitatea administrării unei doze de rapel după aceste scheme de imunizare nu a fost stabilită.
Schemele de vaccinare:
Schemele de imunizare cu Prevenar trebuie să se bazeze pe recomandările oficiale.

CONTRAINDICATII
Hipersensibilitate la substanțele active sau la oricare dintre excipienți, precum și la toxoidul difteric.

ATENTIONARI SPECIALE
La fel ca în cazul altor vaccinuri, administrarea Prevenar trebuie amânată în cazul subiecților care
suferă de o boală febrilă acută, de intensitate moderată sau severă.
La fel ca în cazul tuturor vaccinurilor injectabile, este necesar ca tratamentul și supravegherea
medicală adecvate să fie întotdeauna imediat disponibile, in eventualitatea evenimentelor anafilactice
rare care pot apare în urma administrării vaccinului.
La administrarea seriei de primo-vaccinare la nou-născuții prematuri cu vârstă foarte mică (născuți
la ≤ 28 săptămâni de sarcină) și în special la cei cu antecedente de imaturitate respiratorie trebuie luate
în considerare potențialul risc al apariției apneei și necesitatea monitorizării respirației timp de 48-72
ore.
Deoarece la acest grup de nou-născuți vaccinarea are beneficii considerabile, vaccinarea nu trebuie
evitată sau amânată.
Prevenar nu asigură protecție împotriva altor serotipuri de Streptococcus pneumoniae decât cele
incluse în vaccin și nici împotriva altor microorganisme care determină boli invazive sau otită medie.
Acest vaccin nu trebuie administrat sugarilor sau copiilor cu trombocitopenie sau orice altă tulburare
de coagulare care contraindică administrarea injecțiilor intramusculare, cu excepția cazurilor în care
beneficiul potențial depășește în mod clar riscul pe care îl implică administrarea.
Cu toate că este posibilă apariția unor răspunsuri umorale împotriva toxoidului difteric, imunizarea cu
ajutorul acestui vaccin nu înlocuiește imunizarea anti-difterică de rutină.
Pentru copiii cu vârste cuprinse între 2 și 5 ani, s-a utilizat o schemă de imunizare cu o singură doză.
La copiii cu vârste mai mari de 24 de luni s-a observat o incidență mai mare a reacțiilor locale decât în
cazul sugarilor (vezi pct. 4.8).
Copiii cu un răspuns imun diminuat, indiferent dacă acest lucru se datorează unui tratament
imunosupresiv, unui defect genetic, unei infecții cu HIV sau altor cauze, pot prezenta un răspuns
anticorpic redus la imunizarea activă.
Date restrânse au demonstrat faptul că Prevenar induce un răspuns imun acceptabil la copiii cu
drepanocitoză, cu un profil de siguranță similar cu cel observat la grupele ce nu prezintă un risc ridicat
(vezi pct. 5.1). Nu sunt încă disponibile date privind siguranța și imunogenicitatea în cazul copiilor din
alte grupuri specifice cu risc mare de boală pneumococică invazivă (de exemplu, copiii cu o altă
disfuncție splenică congenitală sau dobândită, cei infectați cu HIV, cei cu afecțiuni maligne sau cu
sindrom nefrotic). La grupurile cu risc mare, opțiunea vaccinării trebuie luată în considerare numai
individual.
Copiilor cu vârste mai mici de 2 ani (inclusiv cei cu risc mare) trebuie să li se administreze schema de
vaccinare cu Prevenar corespunzătoare vârstei (vezi pct. 4.2). Administrarea vaccinului pneumococic
conjugat nu înlocuiește utilizarea vaccinurilor pneumococice polizaharidice 23-valente la copiii cu
vârste de 24 de luni sau mai mari, aflați în stări patologice (precum anemia falciformă, asplenia,infecția cu HIV, copii cu boli cronice sau imunocompromiși) care implică, pentru aceștia, un risc mai
mare de boală invazivă determinată de Streptococcus pneumoniae. Ori de câte ori este recomandat,
copiilor cu risc mare, care au vârste de 24 de luni sau mai mari și au fost anterior imunizați cu
Prevenar, trebuie să li se administreze vaccin pneumococic polizaharidic 23-valent conform
recomandărilor. Intervalul dintre data administrării vaccinului pneumococic conjugat (Prevenar) și cea
a administrării vaccinului pneumococic polizaharidic 23-valent nu trebuie să fie mai mic de 8
săptămâni. Nu sunt disponibile date care să indice dacă administrarea vaccinului pneumococic
polizaharidic 23-valent la copiii care nu au fost imunizați anterior sau la cei care au fost imunizați cu
Prevenar ar putea conduce la reducerea răspunsului la Prevenar.
Când Prevenar este administrat concomitent cu vaccinurile hexavalente (DTaP/Hib(PRPT)/
IPV/HepB), medicul trebuie să fie avizat asupra faptului că datele obținute din studii clinice
evidențiază, că frecvența de apariție a reacțiilor febrile a fost mai mare decât cea observată în cazul
administrării doar a vaccinurilor hexavalente. În cele mai multe cazuri, aceste reacții au fost moderate
(valori ale temperaturii corporale mai mici sau egale cu 39°C) și tranzitorii (vezi pct. 4.8).
Inițierea tratamentului antipiretic trebuie să se facă în conformitate cu instrucțiunile locale de
tratament.
Administrarea profilactică a medicației antipiretice se recomandă pentru:
- toți copiii care primesc Prevenar în mod simultan cu vaccinurile ce conțin celule integrale de
pertussis, din cauza incidenței mai mari a reacțiilor febrile întâlnite în acest caz (vezi pct. 4.8).
- copiii cu convulsii sau care au un istoric de convulsii febrile.
Nu administrați Prevenar pe cale intravenoasă.
La fel ca în cazul oricărui vaccin, este posibil ca Prevenar să nu protejeze toate persoanele care
primesc vaccinul pentru boala pneumococică. În plus, pentru serotipurile de vaccin, se anticipează ca
protecția împotriva otitei medii să fie substanțial mai redusă decât cea împotriva bolii în stadiu
invaziv. Întrucât otita medie este cauzată de multe organisme altele decât serotipurile pneumococice
prezente în vaccin, este de așteptat ca protecția împotriva tuturor formelor de otită medie să fie scăzută.



Asta am gasit despre acest vaccin . Am selectat doar ce am crezut eu ca este bine de stiut :) .
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

VACCIN PREVENAR Empty
MesajSubiect: Re: VACCIN PREVENAR   VACCIN PREVENAR EmptyMar Oct 21, 2008 11:50 pm

noi am facut vaccinul asta acum o saptamana primul,urmatorul peste 45-60 de zile,dar in afara de cea ce scrie mai sus nu va pot spune nimic nou
costa 2.880.000 milioane -un vaccin. eu trebuie sa ii dau 2(in functie de varsta) adica aproape 6 milioane Shocked pale pale pale
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

VACCIN PREVENAR Empty
MesajSubiect: Re: VACCIN PREVENAR   VACCIN PREVENAR EmptyLun Noi 10, 2008 1:48 pm

Am vorbit si eu cu dr lui Alex si o sa-l facem si noi . Dar mie mi-a spus ca e doza unica 46 . Doar cel pt hepatita e doza dubla ( havrix se cheama ) .
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

VACCIN PREVENAR Empty
MesajSubiect: Re: VACCIN PREVENAR   VACCIN PREVENAR EmptyLun Noi 10, 2008 7:13 pm

depinde de varsta
0-1 an se dau 3 doze
1-2 ani 2 doze
2-3 ani 1 doza
asta mi-au spus mie. eu am aflat de el in Portugalia . am acolo o prietena cu bb mic si ea mia povestit de el asa ca m-am interesat si eu dar acolo este un vaccin obligatoriu si chiar daca este cam la acelasi pret ca si la noi,la ei salariile sunt mai consistente not
Sus In jos
Continut sponsorizat





VACCIN PREVENAR Empty
MesajSubiect: Re: VACCIN PREVENAR   VACCIN PREVENAR Empty

Sus In jos
 
VACCIN PREVENAR
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebelusi 0-6 luni :: Vaccinurile-
Mergi direct la: