Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Alimentatie sanatoasa

In jos 
+2
laly
janet
6 participan?i
AutorMesaj
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Alimentatie sanatoasa Empty
MesajSubiect: Alimentatie sanatoasa   Alimentatie sanatoasa EmptySam Ian 26, 2008 7:30 pm

Eu aveam un stil de viata destul de zbuciumat inainte de sarcina . Adica nu respectam orarul meselor , mancam orice si oricand , beam cafea multa si fumam un pachet de tigari pe zi ( uneori mai mult ) .
Dupa confirmarea sarcinii , am renuntat total la tigari , am introdus micul dejun , pranzul si cina in programul zilnic si am redus cafelele la una singura pe zi . Am vb cu ginecologul meu si mi-a spus ca pot consuma linistita cafea .
Am inceput sa mananc multe fructe si legume proaspete si multe lactate . Am renuntat la bauturile carbogazoase si am baut doar de vreo doua ori bere ( cu alcool :tongue: ) la o cununie civila si la o petrecere .
M-am simtit foarte bine , iar rezultatul a fost un bb sanatos , nascut la termen de 4,200 kg Wink .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Alimentatie sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: Alimentatie sanatoasa   Alimentatie sanatoasa EmptyDum Ian 27, 2008 10:18 am

In timpul sarcinii am fost foarte cuminte, nu am mancat exagerat cum se spune ca trebuie sa papi ptr doi. Am mancat multe fructe , am baut sucuri naturale facute acasa nu cumparate din magazin, am cam evitat prajelile. Am avut o perioada cand am mancat f mult peste si portocale si lucrul cel mai important zic eu am fost foarte calma, m-am odihnit mult si asta a contat foarte mult si ptr Alex.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Alimentatie sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: Alimentatie sanatoasa   Alimentatie sanatoasa EmptyDum Ian 27, 2008 10:36 am

Chestia asta cu mancatul pt 2 e o mare tampenie !!!!
Sus In jos
mycka_rose
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 57
Data de inscriere : 26/01/2008

Alimentatie sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: Alimentatie sanatoasa   Alimentatie sanatoasa EmptyJoi Ian 31, 2008 12:18 pm

"Alimentatia echilibrata este esentiala pentru ca fatul sa ajunga la o greutate normala la nastere. Aceasta contribuie la prevenirea unor afectiuni, este unul dintre factorii care previn nasterea prematura si pregatesc rezervele pentru formarea laptelui matern.
Efortul de a manca sanatos in aceasta perioada este rasplatit nu numai imediat dupa nastere, dar si in perioada adulta. Cercetarile medicale au demonstrat ca repercusiunile dezechilibrelor in alimentatia gravidei se pot traduce prin cresterea incidentei diabetului zaharat, prin aparitia obezitatii sau a bolilor cardiovasculare in randul viitorilor adulti."
Sus In jos
Admin
Admin
Admin



Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

Alimentatie sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: Alimentatie sanatoasa   Alimentatie sanatoasa EmptyJoi Iul 03, 2008 3:49 pm

Proteinele ajută copilul să fie plin de energie și îi asigură aminoacizii de care are nevoie.


Un lucru absolut necesar pentru tine și bebelușul tău sunt proteinele. Proteinele au mai multe roluri în timpul sarcinii: îți asigură energia de care ai nevoie, și asigură pentru copil necesarul de proteine de care are nevoie pentru creștere.



Alimentația corectă

Alimente bogate în proteine





Alimentația corectă

Trebuie să fii atentă nu numai la cantitatea de proteine pe care le consumi, ci și la tipul de proteine. Femeile însărcinate au nevoie de proteine de calitate — adică, de proteine care conțin în cantități mari toate tipurile de aminoacizi necesari. Majoritatea proteinelor animale sunt proteine de calitate, în timp ce cele vegetale nu sunt. Din acest motiv, experții recomandă ca femeile însărcinate să consume proteine animale zilnic. Dacă ești vegetariană vei avea nevoie să mănânci anumite combinații de proteine vegetale, cum ar fi orez și fasole, pentru a te asigura că obții toți aminoacizii de care ai nevoie.

Alimente bogate în proteine

Carnea roșie este probabil cea mai bine cunoscută sursă de proteine, dar stai liniștită: nu e nevoie să mănânci fripturi în fiecare zi pentru a-ți asigura necesarul. Multe alte alimente, cum ar fi peștele sau carnea de pasăre, sunt la fel de bogate în proteine. La fel sunt și produsele lactate și fasolea. Următoarele alimente conțin în jur de 15 grame de proteine:


2 ouă mari


aproximativ 100 grame de carne, pește sau pasăre


Aproximativ 75 grame de brânză tare


1 cană de fasole, mazăre sau linte gătită


1/2 cană de brânză de vaci presată

Unele femei însărcinate nu sunt obișnuite să mănânce prea multă carne sau produse lactate, și se întreabă dacă nu cumva se îngrașă prea mult. Dacă ai grijă și mănânci echilibrat, asigurând suficiente proteine, nu ai de ce să te îngrijorezi că te vei îngrășa. În fond, sarcina presupune oricum kilograme în plus. Alimentația corectă este cel mai bun mod de a te asigura că ai un copil sănătos și în același timp te simți bine și tu.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

Alimentatie sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: Alimentatie sanatoasa   Alimentatie sanatoasa EmptySam Aug 23, 2008 12:24 am

eu am avut o pofta de mancare de speriat,nu am mancat pt 2 ,am mancat pt ca imi era foame.am lasat-o mai moale cu prajelile,mancam zilnic macar o salata de cruditati si multe fructe. aveam 3-4 mese pe zi si mai ciuguleam si intre mese. lol!
Sus In jos
emidiaconu
bebelus
bebelus
emidiaconu


Numarul mesajelor : 233
Varsta : 46
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 04/02/2008

Alimentatie sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: Alimentatie sanatoasa   Alimentatie sanatoasa EmptyMar Aug 26, 2008 12:21 pm

am mancat moderat, insa fructele le pofteam si strugurii in general,daria adora strugurii,ar manca toata ziua numai struguri..
Sus In jos
Continut sponsorizat





Alimentatie sanatoasa Empty
MesajSubiect: Re: Alimentatie sanatoasa   Alimentatie sanatoasa Empty

Sus In jos
 
Alimentatie sanatoasa
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Vreau un bebe :: Despre sarcina :: Alimentatia gravidei-
Mergi direct la: