Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Nu vorbeste ...e o problema

In jos 
+6
cristinarat
marynecula
janet
laurms
laly
roxana23
10 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyVin Feb 15, 2008 12:42 am

La ce varsta ar trebui sa inceapa sa vorbeasca si cand credeti ca ar trebui sa ne facem griji.L-ati ajutat cu ceva sa vorbeasca mai repede?
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyVin Feb 15, 2008 6:51 pm

Alex are aproape 2 ani si inafara de mami, ciu ciu (trenul),cucu bau, miau, cand vrea, by by, brrrm brrrm ca masina nu mai spune nimi. Vorbesc toata ziua cu el, povestim, ne uitam pe carticele, ii arat un obiect ii spun ce este si apoi il pun sa-mi arate obiectul respectiv, am observat ca prinde foarte usor, e deajuns sa-i arat o singura data si tine minte. Asa ca in fiecare zi incercam sa invatam cate ceva nou, dar de dat drumul la gurita inca nu, e drept ca povesteste el pe limba lui , dar cine il intelege? :clown: Asteptam cu nerabdare momentele cand ne va inebunii cu intrebarile "de ce?" . In nici un caz nu-mi fac probleme ca nu vorbeste , fiecare copil are ritmul lui, unii incep devreme altii mai tarziu.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
laurms
bebelus
bebelus
laurms


Numarul mesajelor : 85
Varsta : 54
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyDum Feb 17, 2008 5:48 pm

Andreea are 1 an si 4 luni. Mie mi se pare ca zice cam putine cuvinte. Zice tata, mama,gata, pui pui, da si stie sa faca cam ca toate animalele. De vorbit, vorbesc cu ea toata ziua. Ne uitam pe carticele. Stie sa recunoasca tot din ele, dar nu zice decat pe limba ei. Vorbeste ea in felul ei cu mine toata ziua, o inteleg, dar sunt tare nerabdatoare sa vorbim mai mult.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyDum Feb 17, 2008 6:33 pm

Alexandru nu zice mai nimic si are 1 an si aproape 5 luni . Alti copilasi zic destul de multe la varsta lui , dar el pur si simplu nu vrea .
A zis o data "papa" cand ii pregateam mancarea . Dar nu s-a mai repetat fenomenul :cry: . Vorbeste pe limba lui de ma ia cu dureri de cap , dar in afara de "mama" nu mai zice nimic inteligibil .
Zici ca Andreea face ca toate animalele , Alex nu vrea sa faca , desi ii arat si ma maimutaresc zilnic .
Asta e ; fiecare are ritmul propriu Wink .
Sus In jos
laurms
bebelus
bebelus
laurms


Numarul mesajelor : 85
Varsta : 54
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyMar Feb 19, 2008 5:49 pm

Asa e janet, stiu.
La noi in casa e ca la ferma animalelor. Avem cam toate animalele domestice,plus maimuta,leu, urs si broasca. Sa te tii cand le insiram si Andreea incepe sa le imite pe fiecare. :D
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyMar Feb 19, 2008 11:14 pm

Chiar azi vorbeam cu o matusa mai batrana si zicea ca ar trebui sa vorbeasca la varsta asta . Cica sa-i tai ata de sub limba :affraid: :affraid: :affraid: . I-am zis ca nici alti copilasi nu vorbesc :silent: si ca nu-i fac asemenea prostii , dar ca o s-o intreb pe pediatra daca e ceva in neregula cu el .
Babele astea-s de groaza sick_eyed .
Sus In jos
marynecula
bebelus
bebelus
marynecula


Numarul mesajelor : 60
Varsta : 42
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 26/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyMar Feb 19, 2008 11:27 pm

buna,baietelul meu Cristian are 4 ani si de abia acum a inceput sa vorbeasca dar nu prea mult,repeta cuvintele dupa mine dar are o problema cu, consoanele. marti mergem sa il vada si un logoped dar copilul meu e sanatos,istet si asa a vrut el sa taca pana acum.

am citit mult despre aceasta problema desi la inceput eram foarte ingrijorata acum m-am linistit.
stiti ce mi-a zis cineva?
Lucian Blaga a vorbit la 7 ani. pisica pisica
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyMier Feb 20, 2008 12:08 am

Eu sper sa vorbeasca macar la 3 ani , ca Einstein Wink Wink .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyMier Feb 20, 2008 12:16 am

janet a scris:
Chiar azi vorbeam cu o matusa mai batrana si zicea ca ar trebui sa vorbeasca la varsta asta . Cica sa-i tai ata de sub limba .

sa sti ca nu zicea rau matusica , sunt copii care au acea asa zisa ata care le tine limbuta mai strans si nu pot articula cuvintele nu stiu sa-ti explic in termeni medicali, poti sa intrebi un dr si-ti va da mai multe detalii, si oricum acest lucru il face dr nu acasa cu foarfeca. Dar cu siguranta ai fost de atatea ori la dr si s-a uitat in guruta lui daca nu a observat nimic dr inseamna ca este in regula si nu trebuie sa-ti faci probleme .

marynecula a scris:
baietelul meu Cristian are 4 ani si de abia acum a inceput sa vorbeasca dar nu prea mult.
sa sti ca si fratele meu a inceput destul de tarziu sa vorbeasca , iar eu foarte repede imi spunea mama, asa ca fiecare cu ritmul lui, Alex al meu are 2 anisori si nu vorbeste cine stie ce, spune mami, brrrm brmmm ca masina, ciu ciu ca trenul, intr-o perioada spunea cum fac animalele, tata, dar acum nu mai vrea, nu ma ingrijorez pentru ca il vad ca se dezvolta bine, e inteligent, prinde repede cel invat.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra
cristinarat


Numarul mesajelor : 918
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyJoi Mar 13, 2008 4:47 pm

Ana a mea vorbeste detul de multe la varta ei, avem insa probleme cu cateva litere: R, v, z, s,f. astea nu le spune inca si cateodtata e greu sa o inteleg. Dar nu imi fac griji, e foarte bine, luand in considerare ca noi vorbim cu ea doau libi ( romana si maghiara) Si-a dat drumul in romaneste fireste ca se vorbeste mai mult in familie, dar intelege tot si psune tot si in ungureste. Dar cum spun majoritatea mamicilor, fiecare isi are propriul ritm. Very Happy
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyJoi Mar 13, 2008 6:13 pm

Am auzit si eu de chestia asta cu limba ( nici eu nu stiu termenul medical ) , dar daca erau probleme se vedea din maternitate sau la controalele la care am fost . Eu l-am inscris pe Alexandru la medic de familie pediatru , deci cred ca se pricepe si ea la ceva , doar se uita mereu in gura lui 15 .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyVin Mar 14, 2008 4:36 am

peste 8 zile Alex al meu face 2 anisori si inca nu vorbeste cine stie ce, ma astept sa inceapa in curand sa ne inebuneasca cu povestile , deja o face dar pe limba lui Very Happy , acum are o peroada in care spune toata ziua "mami" , e ca o placa stricata, mami , mami , mami.... Shocked
Sus In jos
https://bebe.forum.st
petruta
bebelus
bebelus
petruta


Numarul mesajelor : 75
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 20/02/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyVin Mar 14, 2008 2:07 pm

buna, baietelul meu gabi vorbeste tot pe limba lui dar cand il vede pe tati urla in gura mare TATI, TATI... stau toata ziua si vorbesc cu el si repet cuvinte dar el spune doar cei convine, avem cateva cuvinte care le spune f clar: tati, mami( doar cand ii spun eu sa zica), pisica, cutu, caca , pis
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyDum Mar 16, 2008 12:23 am

A inceput si Alex sa zica "pa" ; la inceput in soapta , parca rusinat Laughing Laughing , iar dupa cateva zile de soptit , a inceput sa zica si cu voce tare . Si a inceput sa "vorbeasca" la telefon , spunand un fel de "alo" . Prima data a zis foarte clar "alo da" , apoi s-a rusinat Embarassed . Acum zice un fel de "ato a a " apoi incepe in coreeana Laughing .
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptySam Mar 22, 2008 2:46 am

ay a inceput sa vorbeasca chiar binisor , ne intelegem mai bine .de exemplu stie sa spuna da dumu(da drumul) latama (lasa-ma) , taci , tuc (suc ) salam , cola si inca cateva :)))
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptySam Mar 22, 2008 9:49 am

Ce haios ! Zice cola ??!! Shocked
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptySam Mar 22, 2008 10:33 am

Alex de cateva zile spune "na" cand vrea sa-ti dea ceva. Astazi cand i-au plecat musafirii de la ziua lui a fost tare haios ca s-a postat langa usa si spunea intruna by by si facea cu manuta , au facut saracii cu mana si au spus by by lui Alex cred ca de vreo 20 de ori , ce sa faca daca baiatul nu se mai oprea din by by Shocked Laughing
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptySam Mar 22, 2008 10:47 am

Laughing Laughing Ca in filmuletul acela cu Stan si Bran , cand li s-a stricat masina Very Happy Very Happy .
Sus In jos
alina
bebelus
bebelus
alina


Numarul mesajelor : 50
Varsta : 43
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 24/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyMier Mai 07, 2008 9:42 am

halil are 2 anisori si 4 luni si inca nu vrea sa_si dea drumil la vorbe.zice cand vrea el mami ,tati,papa,cis,pis_pissi inca cateva.dar cate odata pot sa repet un cuvant in fata lui ca nu vre sal repete sub nici o forma.mai nou de cand a plouat atat de mult tot ii ziceam ca ploua afara si acu ma innebuneste cu cv.poua./////.dar in schimb daca ii spun cate un cv el imi zice ihi.adica ca el il stiedar nu vrea sal spuna pisica
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyMier Mai 07, 2008 6:34 pm

nici alex al meu nu e prea vorbaret dar nu ma descurajez incet incet o sa-si dea drumul si la gurita
Sus In jos
https://bebe.forum.st
dicu_gta
mamicuta noastra cu gemeni
mamicuta noastra cu gemeni
dicu_gta


Numarul mesajelor : 57
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/05/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyDum Mai 11, 2008 8:48 pm

Nici Ariadna nu e prea vorbareata. Cred ca seamana cu tati, ca de-ar semana cu mine...
Desi are 1 an si 8 luni, zice doar cuvinte uzuale: mama, tata, papa, baba, nana. Imita si animale: catelul (preferatul ei), vaca si calul. Are un cuvant pe care il stie f bine: "NU" Cel mai mult ii place sa cante pe limba ei si sa danseze.
Desi am cunoscut copii care la varsta ei vorbesc in propozitii, nu-mi fac griji. Fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare.
Iar in privinta afirmatiilor "....al meu vorbea... la varsta asta", sincer, nu prea ma impresioneaza.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyDum Mai 11, 2008 11:11 pm

Imi place cum gandesti Geta !
Nici Alex nu vrea deloc sa vorbeasca ; nici macar nu cere daca ii e foame sau sete . Ma ia de mana si ma duce la bucatarie , sau imi aduce sticla cu apa Shocked .
Zice mama , pa , un fel de alo , liruliruliru ( adica nino-nino ) si cam atat . A inceput a scoata un fel de tissss la pisica si ca pt kk sau gunoi . Zice si un fel de nu ( nei sau nai ) dar nu ca sa ma refuze , ci atunci cand stie ca nu are voie sa face ceva . In rest , trancane toata ziua , dar numai el stie ce zice Laughing .
Si pe mine ma doare fix la basca de fazele cu "al meu stie .." , " al meu face ..." , etc . Razz
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyLun Mai 12, 2008 6:49 am

nici noi nu ne ingrijoram ca Alex nu vorbeste decat cateva cuvinte iar restul pe limba lui , dar sincer cateodata ma inebunesc frazele de genul "nu vorbeste? pai cum asa?, al meu vorbea sau vb o gramada " Alex e sanatos se dezvolta bine, e inteligent cand va vrea sa vorbeasca va vorbi, nu-mi fac griji
Sus In jos
https://bebe.forum.st
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptySam Iun 28, 2008 12:49 pm

Programul folosit pentru a învăța copilul să vorbească este foarte diferit de la caz la caz. Pentru copiii care nu pot încă vorbi, cea mai utilă metodă este folosirea limbajului prin gesturi. În cazul în care copilul poate gesticula clar și își poate folosi corpul pentru a comunica, înseamnă că înțelege deja elementele de bază ale comunicării. Probabil că va începe să vorbească înainte ca tu să-ți dai seama. Și copiii își folosesc limbajul corpului de obicei atunci când nu pot exprima verbal ceea ce își doresc. Vor arăta cu degetul către anumite lucruri și își vor exprima dorințele prin gesturi. Dacă vrei ca micuțul tău să folosească cuvinte, îl poți încuraja spunându-i astfel, "Cred că știu ce vrei, dar nu poți să-mi spui și mie?" Încearcă în continuare. "Este vorba despre un camion... o casă...sau o păpușă?" Este foarte posibil ca puștiul să încerce să te imite, rostind cuvântul potrivit. Este mult mai util să răspunzi intenției copilului în loc să îi corectezi exprimarea.

SFAT:
În cazul în care copilul nu gesticulează și nici nu folosește cuvinte, informează-l imediat pe medicul tău de familie. Înseamnă că are nevoie de evaluări suplimentare.
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema EmptyDum Iun 29, 2008 4:14 am

alex de cateva zile la luat pe "nu" in brate sau "no why" Laughing , e terorist mare, la tot ce-i cer sa faca zice NU sau da din cap ca nu vrea , cu vorbitul nu am prea avansat mai avem cateva cuvinte in vocabular dar nu cine stie ce, spune "mina" adica luna, acum zice "caca" nu mai spune "chichi" la apa spune "papa" Shocked asa ca uneori uit ca papa e apa si ma pregatesc sa-i dau mancare Laughing , spune "abi" adica alex , asa il striga prietena lui asa ca si el tot abi spune , raspunde cand il intreb cati ani are, "two" si arata doua degetele sau trei depinde cum reuseste sa tina degetelele Cool
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Continut sponsorizat





Nu vorbeste ...e o problema Empty
MesajSubiect: Re: Nu vorbeste ...e o problema   Nu vorbeste ...e o problema Empty

Sus In jos
 
Nu vorbeste ...e o problema
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» soacra-o problema pt.voi?
» Sucurile!o alta problema
» ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Copii 1-3 ani :: Primele cuvinte-
Mergi direct la: