Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 retete de dulciuri sanatoase pentru bb

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyMar Feb 05, 2008 10:13 pm

daca aveti retete de dulciuri va asteptam aici sa ni le spuneti si noua.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyMier Feb 06, 2008 4:00 pm

Budinca de orez cu lapte

1 litru de lapte , 5 linguri de orez cu bobul rotund , 1 pliculet de zahat vanilat , 2-3 linguri de zahar , 1-2 oua
Se spala orezul bine si se pune in putina apa la fiert 3-4 minute ; separat se pune laptele la fiert si cand a dat in clocot se adauga orezul scurs de apa , se lasa la fiert potrivit pana se fierbe orezul bine bine si se ingroasa laptele . Cand e aproape gata se adauga zaharul vanilat si zaharul . Cand s-a racit se adauga ouale batute ca la omleta , se pun intr-o tava unsa cu unt si se baga la cuptor pana devine aramie.

Reteta e din revista Mami , dar e probata de mine si de Alexandru Wink . Eu am pus budinca intr-un vas yena ( pe care l-am uns cu putin unt ) si am folosit orez de care aveam in casa . Am pus 2 linguri de zahar si 2 oua . Alexandru nu prea mananca lapte cu orez , dar budinca asta i-a placut .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyLun Feb 11, 2008 4:05 am

am incercat si eu odata mai demult sa-i dau orez cu lapte dar nu l-a papat dar sa sti ca o sa incerc reteta ta pare delicioasa
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyJoi Feb 14, 2008 6:47 pm

Sa stii ca e foarte gustoasa si extrem de usor de facut .
Iata o budinca de mere , facuta astazi . Cel mai tare ma bucur ca a mancat copilul , ca in ultima vreme nu a vrut fructe sub nicio forma :cry: .

3-4 mere , 3 linguri faina , 3 linguri zahar , 3 oua , 1/2 litru lapte , 2 pliculete zahar vanilat , 2 linguri nuca macinata , 2 linguri gem de caise , unt , sare .
Merele se taie felii si se aseaza intr-o cratita unsa cu unt . Se presara 2 linguri de zahar peste ele si se dau 10 minute la cuptor , la foc mic . Galbenusurile se freaca cu restul de zahar si cu zaharul vanilat , apoi se incorporeaza faina si laptele .
Se toarna compozitia peste merele coapte , apoi se dau din nou la cuptor , la foc mediu , pt 20 min . Intre timp se bat albusurile spuma tare cu un praf de sare , se adauga nuca si gemul , amestecand usor .
Se toarna peste budinca , se intinde repede si se mai da la cuptor , la foc mic , pt inca 15 minute . Dupa ce se raceste , budinca se rastoarna pe un platou si se poate orna cu frisca , sau cu ce vrea muschiu' vostru Wink


Reteta e dintr-o revista de specialitate .
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyJoi Feb 14, 2008 6:55 pm

Dupa ce am scos-o din cuptor :

retete de dulciuri sanatoase pentru bb F_CIMG2131m_c916d84 retete de dulciuri sanatoase pentru bb F_CIMG2132m_a24dc28

Si feliile dupa ce s-a racit :

retete de dulciuri sanatoase pentru bb F_CIMG2134m_9294165

Sper ca v-am facut pofta heart . Noi am mancat-o fara frisca Suspect .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyJoi Feb 14, 2008 6:58 pm

yami yami cum spune fetita unor prieteni cand vrea ceva bun heart
Sus In jos
https://bebe.forum.st
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyVin Feb 15, 2008 4:09 am

mere copte
nu e prajitura dar lui ay ii plac foarte mult
5 mere splate bine si sterse , se scoate cotorul din mijloc se aseaza intro tava unsa cu margarina .in locul cotorului puneti 2 lingurite de zahar
separat faceti un sirop de zahar , dintr-o cana de zahar si apa cat sa -l cuprinda
cand siropul e gata il puneti deasupra merelor , si le dati la cuptor
din cand in cand le mai puneti sirop peste ele si asteptati sa se coaca
cand s-au inmuiat si si-au schimbat culoarea le scoateti din cuptor
sunt foarte bune si au si un miros foarte frumos
pofta buna
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyDum Feb 17, 2008 5:52 pm

O varianta : mere umplute :bounce: .

6 mere , 2 oua , 100 g stafide , 100 g miez de paine , 100 g branza dulce , 100 g zahar , unt , lapte , vamilie , scortisoara .

Merele se spala , se taie un capacel si se scobesc . Se elimina casuta cu semintele , iar restul de miez se marunteste si se adauga miezul de paine inmuiat in lape si stors , stafidele , branza de vaci , ouale batute , zaharul si mirodeniile ( cel mai bine se potrivesc scortisoara si vanilia ) .
Cu aceasta compozitie se umplu merele . Se unge o tava cu unt , se pun merele si se dau la cuptor , la foc mic , pt cca 40 minute .
Dupa ce se racesc se pot glasa cu un sirop din apa si zahar , sau se pot orna cu frisca .

Eu am facut azi si au iesit foarte bune . Am folosit doar 3 mere , asa ca am redus cantitatile . Sincer mi se pare cam mult zahar in reteta . Eu am pus o lingura de zahar in compozitie si am facut un sirop din 3 linguri de zahar si 2 de apa .
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyDum Feb 17, 2008 5:56 pm

Sa nu uitam pozele , care sper sa va convinga heart :

retete de dulciuri sanatoase pentru bb F_a005m_8470709

retete de dulciuri sanatoase pentru bb F_a006m_0bbad19

Pofta buna !!!!!

PS : au iesit foarte dulci , asa ca data viitoare voi folosi si mai putin zahar :tongue: .
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyDum Feb 17, 2008 7:04 pm

Cel mai tare ma bucur ca am impuscat doi iepuri cu aceasta reteta : Alex a mancat cu aceasta ocazie branza si fructe , alimente cu care avem probleme :cry: .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyMar Feb 19, 2008 8:03 am

janet sa sti ca am facut reteta ta Budinca de orez cu lapte a mancat si Alex , m-am bucurat ca a papat mai ales ca era un pic stricat la burtica. Vreau sa cumpar niste mere sa incerc si budinca de mere sper sa am succes ca nu prea reusesc sa-l fac sa le manance.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyMier Feb 20, 2008 10:39 am

Sa stii ca nici Alex al meu nu mai papa mere , dar a mancat si budinca si mere umplute :bounce: :bounce: :bounce: . Asa ca o sa-i mai fac .
Azi vreau sa incerc si o placinta cu branza si , daca are succes , postez si aici reteta .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyMier Mar 12, 2008 2:12 am

asteptam reteta cu branza janet, as vrea sa fac ceva dulce si nu stiu ce
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyMier Mar 12, 2008 11:52 pm

ciao Laly , nu am facut prajitura cu branza , dar asta e reteta si e buna de la 1 an .

4 oua , 400 g zahar , 230 g margarina , 100 ml lapte , 450 g faina , 1 kg branza dulce degresata , 50 g stafide , 50 g coaja de portocala confiata , 2 plicuri praf de copt , 3 plicuri zahar vanilat , 20 g margarina pt tava

Se pun stafidele la inmuiat in apa calduta . ouale se bat cu 1plic zahar vanilat si 350 g zahar ; se adauga margarina inmuiata la temp camerei si laptele , apoi faina cernuta impreuna cu 1 praf de copt . Compozitia trebuie sa iasa ca o smantana groasa .
Se unge tava de la aragaz cu margarina si se toarna 3/4 din compozitie . Compozitia ramasa se amesteca cu branza , restul de zahar , zaharul vanilat si praful de copt . Se mixeaza pana se obtine o crema fina . Se adauga stafidele scurse si coaja de portocala apoi se toarna in tava .
Se coace 40-45 min , la foc mediu ( cuptorul trebuie preincalzit ) .


Ies 30 bucati .
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyMar Iun 10, 2008 4:56 pm

Budinca de visine


retete de dulciuri sanatoase pentru bb F_budincavisim_48659f8

retete de dulciuri sanatoase pentru bb F_budincavisim_15db039

retete de dulciuri sanatoase pentru bb F_budincavisim_9531db9

Se bat spuma 100 g unt cu 3 linguri cu varf de zahar pudra , se adauga pe rand 4 galbenusuri , 1/2 lingurita scortisoara , 2 linguri nuci macinate , cca 100 g biscuiti sfaramati si stropiti cu suc de mere sau portocale si apoi cele 4 albusuri batute spuma .
Se unge un vas termorezistent cu unt , se pune o lingura de biscuiti pisati , apoi se alterneaza compozitia cu visine curatate de samburi . Deasupra se mai pun 3-4 linguri de biscuiti pisati si sa da la cuptor la foc mic pt 40-45 minute .
Se pudreaza cu zahar si se taie dupa ce s-a racit .

Iese cam acra , asa ca data viitoare voi folosi alte fructe , probabil capsuni .
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyMar Iun 17, 2008 8:22 pm

Prajitura cu branza si fructe ( optional ) - reteta originala e fara fructe

60 g biscuiti
50 g unt
200 g zahar
3 oua
400 g crema de branza
100 g smantana
1 lingura zeama de lamaie

Astea sunt ingredientele originale , dar eu am adaptat un pic reteta si am adaugat si struguri fara seminte , iar in loc de zeama de lamaie am folosit de portocala . N-am gasit crema de branza prin apropiere si am folosit branza proaspata de vaci , de aceea nu a iesit foarte fina , dar cu crema de branza va iesi o delicatesa . Si acum PT :

Biscuitii se piseaza si se amesteca cu untul topit si cu 100 g zahar ( eu am pus 3 linguri ) . Se pune amestecul intr-o tava , se preseaza si se da la frigider pt 15 min .
Intre timp , crema de branza se mixeaza cu restul de zahar ( inca 3 linguri ) , 3 galbenusuri , zeama de lamaie si smantana . Se incorporeaza albusurile batute spuma si se amesteca usor .
Se toarna compozitia in tava , peste biscuiti . Eu am pus deasupra boabe de struguri date prin faina ( sa nu cada chiar la fundul tavii ) .
Se baga la cuptor , la foc mic pt 45 min . Daca nu s-a copt , o mai tineti ( se verifica daca e facuta intepand prajitura cu o scobitoare : daca iese curata , inseamna ca s-a copt ) . Se pudreaza cu zahar si se serveste dupa ce s-a racit bine , de preferat sa fie tinuta cateva ore la frigider .

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Cimg3514

Si felia , dar daca o faceti cu crema de branza si o mixati bine , va fi mai crescuta simai fina :238: .

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Cimg3515

Sa stiti ca e foarte gustoasa , desi nu are arome in reteta ! Imi pare tare rau ca nu am insistat sa caut crema de branza , ca ar fi aratat cu totul altfel . Spor la treaba si pofta buna !

PS : tava nu se unge . Sfat : folositi o tava micuta , sa iasa prajitura mai inalta ( tava mea a fost cam maricica ) .Cred ca merge pt copii peste 1 an Cool .
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptySam Iul 19, 2008 1:31 pm

Am inventat azi o budinca de paste cu branza si piersici .

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Cimg3712

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Cimg3713

Se fierb pastele ; separat se face un amestec de branza ( eu am folosit telemea si branza proaspata de vaci ) , cu piure proaspat de piersici ( sau le puteti taia cubulete ) , zahar , stafide , zahar vanilat si oua batute . Se amesteca impreuna cu pastele scurse de apa , se pun intr-un vas uns cu unt si se dau la cuptor pt 40-45 de minute ( pana se rumeneste budinca ) .


Pofta buna !
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptySam Iul 19, 2008 3:12 pm

forte buna Janet. si eu am reteta asta dar eu nu pun stafide ca nu imi plac.in rest, nu ma mai satur
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptySam Iul 19, 2008 3:57 pm

De fapt sunt clasicele macaroane cu branza , dar eu le-am imbunatatit cu stafide si piersici .
Caut tot felul de modalitati sa-l fac pe Alex sa pape fructe .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb EmptyDum Iul 20, 2008 7:30 am

arata foarte bine amandoua retetele , cred ca o sa le incerc si eu in curand Smile
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Continut sponsorizat





retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty
MesajSubiect: Re: retete de dulciuri sanatoase pentru bb   retete de dulciuri sanatoase pentru bb Empty

Sus In jos
 
retete de dulciuri sanatoase pentru bb
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» LA MULTI ANI PENTRU PATIBUZ SI PENTRU MAMALUVLADUZ
» poezii pentru cei mici
» Pregatirea pentru gradinita
» ce mai gatiti pentru pitici?
» VREA TOTUL PENTRU EL!!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Copii 1-3 ani :: Probleme si solutii!! :: Dulciurile - o problema in viata copiilor nostri?-
Mergi direct la: