Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Avortul - pro sau contra?

In jos 
+11
cristina strete
geaninaandries
alexandra@
zana_ale
gabi_gino2005
roxanik80
simona
roxana23
mycka_rose
janet
laly
15 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyLun Feb 04, 2008 11:31 am

Este un subiect delicat si nu pot judeca pe nimeni pentru ca fiecare are situatia lui si stie ce este mai bine pentru ea.... sau poate considera ca in acel moment este mai bine asa. Nu am trecut printr-o asa experienta dar imi inchipui ca trebuie sa fie foarte dureros sufleteste, cu siguranta daca mi sar fi intamplat pastram categoric copilul.


Ultima editare efectuata de catre in Mier Feb 06, 2008 9:03 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyLun Feb 04, 2008 4:32 pm

E o alegere foarte grea .
Eu am trecut prin asa ceva acum 14 ani . Eram prea tanara , prea speriata si nu am avut cu cine sa ma consult . Din pacate , cu mama nu puteam vorbi despre asta , iar sora mea era prea mica .
Acum regret enorm ( nici atunci nu mi-a fost prea bine ) , dar nu pot da timpul inapoi :cry: .
Sus In jos
mycka_rose
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 57
Data de inscriere : 26/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyMier Feb 06, 2008 9:52 am

Fiecare isi stie situatia, si face ce vrea cu viata lui...dar pentru ca topicul se numeste pro sau contra e clar ca sunt contra! Avem dreptul la viata noastra, de ce sa o luam cuiva...nu continui pentru ca nu vreau sa supar pe nimeni!Clar-contra!
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyMier Feb 06, 2008 2:17 pm

Sa nu intelegeti ca sun pro . Sunt contra avortului .
Dar se pot intampla lucruri neplacute in viata .
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyVin Feb 15, 2008 3:37 am

Fetelor as vrea sa strig si sa sustin si eu ca sunt contra dar nu pot , pentru ca daca ma gandesc la cti copii sunt abandonati si la cati copii sunt maltratati si chinuiti nu pot sa sustin!!!!!
De ce oare sa aduci o viata pe lume si sa nu ii poti oferi nimic , sa il arunci intr-o ghena de gunoi sau sa il duci intr-un centru de plasament , cat de fericit e acel copil??
De ce sa aduci pe lume un copil cand tu abia esti la varsta copilariei si nu esti pregatita????????
De ce sa cauti vinovati mai tarziu???
Saptamana trecuta imi venea sa strig in gura mare , eram in gara de nord din bucuresti la ora 23 si ma uitam la acei copii necajiti , la acele vieti chinuite , oare nu au dreptul la o viata mai buna , daca ar fi intrebati ei ce ar spune
De aceea cred ca daca nu e momentul potrivit atunci renunta
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyDum Feb 17, 2008 8:43 pm

Roxana , tu ai dreptatea ta . Dar contraceptia exista de mii de ani ; femeile si barbatii se protejau inca de pe vremea dacilor . De fapt si mai devreme : in mormintele faraonilor s-au gasit prezervative :affraid: :affraid: .
Din pacate nu putem face mare lucru pt acei copii ; multi probabil sunt adusi pe lume tot de niste copii abandonati . Si nu cred ca avortul a fost o optiune ; iti trebuie bani si pt asa ceva .
Sus In jos
simona
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 38
Varsta : 41
Localizare : valcani
Data de inscriere : 27/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyJoi Feb 21, 2008 4:04 pm

nu sunt deacord cu avortul mai ales ca sunt o gramada de metode de contraceptie care pot preveni ...
Sus In jos
roxanik80
bebelus
bebelus
roxanik80


Numarul mesajelor : 33
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/02/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyVin Feb 22, 2008 3:18 pm

Sincer sunt fericita ca nu am trecut prin asa ceva si sper nici sa nu trec. Cred ca este foarte greu pt o femeie sa ia o astfel de decizie dar sunt pro numai acolo unde este cu adevarat necesar. Sunt contra acolo unde femeile ajung in asa situatie din neglijenta, nepasare, etc. Nici nu isi dau seama ca fac un mare rau fiintei aleia neajutorate care este deja formata si care daca ati avea ocazia sa vedeti o inregistrare ati constata cu mare surprindere ca se fereste de chiureta incearca sa se salveze sa se apere sa se ascunda.
Sus In jos
simona
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 38
Varsta : 41
Localizare : valcani
Data de inscriere : 27/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyDum Feb 24, 2008 1:00 am

nici eu nu am trecut prin asa ceva .. si nici nu o sa trec ...
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyLun Feb 25, 2008 8:07 am

Acum cateva luni un dr. destul de cunoscut in Sibiu si foarte apreciat a facut un avort unel fete care avea sarcina peste termenul in care se mai putea face asa ceva, din nefericire fata a murit iar doctorului i s-a interzis sa mai lucreze in spital , dar pentru asta continua sa profeseze bine mersi in cabinetul de la Polisano.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyDum Mar 09, 2008 9:45 am

E socant Surprised , dar , din pacate , nu cred ca e un caz unic Sad .
Asemenea "doctori" nu ar trebui lasati sa mai profeseze Evil or Very Mad .
Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2



Numarul mesajelor : 190
Varsta : 40
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyLun Mar 24, 2008 3:52 pm

eu sunt pro avort numai daca bebelusul e posibil sa se nasca cu probleme sau daca la echografie se vede vreo malformatie, in rest categoric NU, nu am facut niciunul si sper sa nici nu fac, sunt atatea metode de contraceptie, si orice nu-si doreste un copil se poate proteja!
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyVin Mar 28, 2008 12:02 am

gabi_gino2005 a scris:
sunt atatea metode de contraceptie, si orice nu-si doreste un copil se poate proteja!
Ai dreptate , dar ce te faci cu mamicile foarte tinere ? Sau cu cele cu un nivel scazut de pregatire ? Din fericire , totul evolueaza inspre bine si s-au mai "destupat" romanii nostri , dar inca nu suntem o societate dispusa sa accepte in totalitate o mama singura , sau nemaritata . Eu am o prietena , al carei baiat are 18 ani acum , dar care este de mult etichetata intr-un mod nu tocmai magulitor , pt faptul ca e singura de foarte mult timp .
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyVin Mar 28, 2008 6:21 pm

din pacate societatea noastra mai are foarte mult de invatat , inca mai are prejudecati si de multe ori eticheteaza oamenii fara sa cunoasca cu adevarat viata lor sau sa stie ce s-a intamplat cu viata acelui persoane.
Sus In jos
https://bebe.forum.st
zana_ale
bebeluS
bebeluS
zana_ale


Numarul mesajelor : 66
Varsta : 42
Data de inscriere : 07/04/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyMar Apr 08, 2008 8:24 pm

CONTRA!
in clasa a opta,proful de religie ne-a aratat o caseta in care era filmat un avort. bebelusul se ferea se ducea cu capul cat mai departe de forceps,bataile inimi s-au accelerat la 300 si ceva pe minut! atunci am promis ca nu am sa fac niciodata aceasta crima!
nu condamn pe nimeni,este decizia fiecareia si poate ca atunci acelei femei i se parea cea mai buna alegere,dar...
in ultimul an la medicina am facut ginecologie si,credeti-ma pt unele femei AVORTUL era un mijloc de contraceptie!!!!!!!! veneau si de 5 ori pe an....
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1
janet


Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyMar Apr 08, 2008 10:42 pm

Din pacate , ai dreptate Sad . Si eu cunosc o persoana care cred ca nici nu mai stie cate avorturi a facut Surprised .
Sus In jos
zana_ale
bebeluS
bebeluS
zana_ale


Numarul mesajelor : 66
Varsta : 42
Data de inscriere : 07/04/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyMar Apr 08, 2008 10:50 pm

oare pana unde poate duce incostienta unei femei?!
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyMar Apr 08, 2008 11:02 pm

zana_ale a scris:
pt unele femei AVORTUL era un mijloc de contraceptie!!!!!!!! veneau si de 5 ori pe an....
pe astfel de femei nu le voi intelege niciodata
Sus In jos
https://bebe.forum.st
alexandra@
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 39
Data de inscriere : 08/04/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyLun Apr 21, 2008 10:46 am

CONTRA
mai grav e sa fi nevoita sa faci un avort din cauza unor doctori (nu unul ci doi)
Sus In jos
zana_ale
bebeluS
bebeluS
zana_ale


Numarul mesajelor : 66
Varsta : 42
Data de inscriere : 07/04/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyLun Apr 21, 2008 10:48 am

la ce te referi,alexandra?
Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2



Numarul mesajelor : 190
Varsta : 40
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptySam Mai 03, 2008 10:43 am

saptamana asta am trecut prin momente de groaza, acum o saptamana am luat o folie intreaga de nurofen, apoi am realizat ca nu-mi venise ciclul, desi nu-mi intarzie aproape niciodata! Am plans, m-am rugat mi-am facut mii de scenarii si in final s-a terminat cu bn , a fost doar o intarziere, multumesc lui Dumnezeu ca nu eram pregatita sa fac avort, mai ales ca nu am facut niciodata niciunul si nu sunt de acord cu el Shocked
Sus In jos
zana_ale
bebeluS
bebeluS
zana_ale


Numarul mesajelor : 66
Varsta : 42
Data de inscriere : 07/04/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptySam Mai 03, 2008 11:59 am

ma bucur ca s-a terminat cu bine!
Sus In jos
laly
administrator
administrator
laly


Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 47
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyLun Mai 05, 2008 9:59 pm

cred gabi ca te-ai speriat, daca erai insarcinata ce faceai?
Sus In jos
https://bebe.forum.st
geaninaandries
bebelus
bebelus
geaninaandries


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 46
Localizare : botosani
Data de inscriere : 28/04/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyMar Mai 06, 2008 9:46 am

sunt contra , dar totusi sunt cazuri in care din motive de sanatate sau altele trebuie sa renunti la el, dar decat sa-l faci si sa-l abandonezi sau sa-l chinui si maltratezi mai bine nu-l faci
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus
cristina strete


Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 41
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? EmptyMar Mai 06, 2008 11:08 pm

clar sunt contra,dar daca e sa fim realisti ii atat de greu sa cresti un copil fara sprijin.cunosc mamici care isi cresc singure puiutii,sincer nu as vrea sa fiu in locul lor.cred ca in anumite situatii ar putea fi decizia corecta
Sus In jos
Continut sponsorizat





Avortul - pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Avortul - pro sau contra?   Avortul - pro sau contra? Empty

Sus In jos
 
Avortul - pro sau contra?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» homosexualitatea esti pro sau contra?
» Remedii contra caderii parului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Nasterea :: Avortul- pro sau contra-
Mergi direct la: