Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

 
Pagina de startPagina de start  AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Viermisorii:multi si rai

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin



Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

Viermisorii:multi si rai Empty
MesajSubiect: Viermisorii:multi si rai   Viermisorii:multi si rai EmptyJoi Apr 03, 2008 11:43 pm

Parazintozele intestinale sunt afectiuni frecvent intalnite la copii.Cum le tratam si mai ales cum le prevenim?
La copii care frecventeaza o colectivitate viermisorii nu sunt deloc o raritate , deoarece parazitii se transmit destul de usor : Cei mici ating toate obiectele si suprafetele din jurul lor si duc totul la gura .Simptomele sunt :diaree , constipatie , prurit anal , lipsa pofeti de mancare , dureri de burta ,tulburari de somn .Uneori , pregatindu-se sa goleasca olita , mama poate vedea cu ochiul liber viermisorii in scaunul copilului.

VIERMISORII INTESTINALI
Pentru a supravietui , parazitii intestinali cauta adapost si hrana intr-un alt organism .CUM NE INFESTAM? Ouale de paraziti sunt eliminate prin materiile fecale ale gazdei (care poate fi omul sau un animal ) si contamineaza apa , solul , legumele ,fructele , mainile , obiectele uzate etc. , de unde ajung in organismul uman .Cei mai multi dintre viermisori raman in intestin , insa unii "exploreaza" corpul , provocand ravagii .PARAZITII care se transmit prin intermediul alimentelor (in special fructele crude , nespalate) sunt numerosi ,dar mai frecventi intalniti sunt giardia , limbricii , oxiurii si nu in ultimul rand tenia.
PARAZITOZELE INTESTINALE pot avea manifestari extrem de neplacute :constipatie , diaree , balonari ,dureri musculare , articulare sau abdominale , eruptii pe piele, oboseala , tulburari de somn , nervozitate ...Adeseori insa boala nu este observata , deoarece nu are semne caracteristice .

IMPORTANT :
NU TRATATI COPILUL CU NICI UN FEL DE MEDICAMENT FARA SA CERETI IN PREALABIL SFATUL MEDICULUI PEDIATRU , SINGURUL IN MASURA SA RECOMANDE PREPARATUL ADECVAT SI DOZA , IN FUNCTIE DE PARAZITOZA SI DE VARSTA COPILULUI
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Admin
Admin
Admin



Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

Viermisorii:multi si rai Empty
MesajSubiect: Re: Viermisorii:multi si rai   Viermisorii:multi si rai EmptyJoi Apr 03, 2008 11:56 pm

ASCARIDIOZA

Este provocata de ascarzi (limbrici) si este cea mai frecventa parazintoza intestinala la om. Limbriciic sunt viermisori albi ,cilindrici ,ce pot ajunge la 10 cm lungime . Ouale ajung in intestinul omului o data cu apa sau alimentele contaminate ,mai ales prin consumul de zarzavaturi si fructe nespalate .Din intestin , ouale ajung , prin circulatia venoasa ,la ficat sau la plamani , provocand iritatii serioase ale tesuturilor si reactii alergice .Ele ajung apoi in alveolele pulmonare si in caile respiratorii , de unde sunt expulzate prin tuse.O parte din acestea sunt inghitite si ajung mai apoi din nou in intestin.

SIMPTOMELE :
Manifestarile bolii difera in functie de faza ciclului evolutiv al parazitului.Astfel , in faza de migratie , pot aparea tulburari respiratorii si alergice :crize de tuse , expectoratie , crize asmatiforme , dureri de cap , febra , urticarie , mancarimi ale pielii si ale nasului , dureri de articulatii . In faza intestinala , manifestarile depind de numarul parazitilor si de sensibilitatea gazdei :lipsa poftei de mancare ,colici , balonari ,jena abdominala , diaree sau constipatie ,varsaturi ,nervozitate , tulburari senzitive .
Daca boala nu este depistata la timp , copilul poate suferi de malnutritie !!!

TRATAMENT :
tratamentul este indispensabil deoarece organismul nu poate elimina singur parazitii .Medicamentele eficiente in ascardioza sunt :ZENTEL , VERMOX
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Admin
Admin
Admin



Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

Viermisorii:multi si rai Empty
MesajSubiect: Re: Viermisorii:multi si rai   Viermisorii:multi si rai EmptyVin Apr 04, 2008 12:08 am

OXIURAZA

Este produsa de oxiuri , care sunt viermisori subtiri , de culoare alba ,cu o lungime de 2 -10 mm. Copii se pot infesta prin consumul de alimente contaminate (fructe , legume nespalate ) . ,prin maini murdare sau ducand la gura mainile murdare (nu sa splat dupa ce sa jucat sau dupa ce a folosit toaleta ) Ouale tranverseaza tubul digestiv .si se transforma in larve , apoi devin viermi adulti . Odata ajunse in organism , femelele inainteaza in tubul digestiv si ies prin anus , pentru a-si depune ouale in pliurile anusului .Acest lucru care se intampla de obicei in cursul noptii , provoaca mancarimi intense in zona anusului , obligand copilul sa se scarpene .Prin scarpinare exista sansa ca cell mic sa se auto -infesteze _ouale ajung pe degetele copilului , in special sub unghii . Copilul duce apoi degetele la gura , iar ouale ajung din nou in organism .
RETINETI CA OUALE POT SUPRAVIETUI PE HAINE , PE LENJERIA DE PAT ,PE JUCARII , PE MAINI , PE SOL , PE DIVERSE SUPRAFETE , SUB UNGHII

SIMPTOMELE :
MANCARIMI IN ZONA ANUSULUI (MAI FRECVENT NOAPTEA SI SPRE DIMINEATA ) , INROSIREA PIELII SAU IRITATII LA NIVELUL ANUSULUI , MANCARIMI LA NIVELUL VULVEI LA FETITE , IRITABILITATE , SOMN AGITAT , OBOSEALA , NERVOZITATE , DIAREE.
LA FETITE POT APAREA SI INFECTII ALE ORGANELOR GENITALE (VAGINITA , LEUCOREE)

TRATAMENT
prezenta vermisorilor poate fi confirmata prin efectuarea unui examen de scaun .Medicul va prescrie un medicament antihelmitic ,de obicei in doza unica ( Vermigal , Nematocton ,Zentel ) tratament ce trebuie urmat de toti membrii familiei .Dupa 2 saptamani se repeta examenul de scaun
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Admin
Admin
Admin



Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

Viermisorii:multi si rai Empty
MesajSubiect: Re: Viermisorii:multi si rai   Viermisorii:multi si rai EmptyVin Apr 04, 2008 12:19 am

TENIA

I se mai spune si panglica . Este un vierme plat , de dimensiuni variabile , de la cativa milimetri la cativa metri lungime .Ouale pot ajunge in organismul omului nu doar prin intermediul apei infestate , a legumelor sau a fructelor nespalate , ci si prin consumul de carne de porc sau de vita cruda ori insuficient fripta .

SIMPTOME:
Este foarte dificil sa descoperim infestarea cu tenie , pentru ca in jumatate de cazuri boala nu are un simptom specific .Pot aparea :scadere in greutate , greata , lipsa poftei de mancare , dureri abdominale uneori ameteli si manifestari alergice .
ESTE POSIBIL CA MAMA SA OBSERVE IN SCAUNUL COPILULUI "INELELE " DE TENIE (CARE AU 5 -10 MILIMETRI DE OUA)

TRATAMENT :
Diagnosticul se pune pe baza examenului parazitologic al materiilor fecale .Analizele de sange pot evidentia o eozinofilie .Tratamentul trebuie urmat numai la indicatia medicului : Loxuran , Niclosamid , Cesol si etc
Sus In jos
https://bebe.forum.st
Admin
Admin
Admin



Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

Viermisorii:multi si rai Empty
MesajSubiect: Re: Viermisorii:multi si rai   Viermisorii:multi si rai EmptyVin Apr 04, 2008 12:25 am

GIARDIOZA (LAMBLIAZA)

Este determinata de parazitul Giardia (sau LAMBLIA) .eL SE LOCALIZEAZA CEL MAI FRECVENT IN INTESTINUL SUBTIRE .dar poate invada si caile biliare si vezica biliara .

SIMPTOMELE :
40 % dintre copii nu prezinta nici un simptom , dar atunci cand infestatia este masiva , pot aparea dureri de stomac , greata , dureri de cap , lipsa poftei de mancare , scadere in greutate , crampe abdominale , diaree varsaturi , sau chiar icter , ingalbenirea pielii

TRATAMENT :

Diagnosticul se pune pe baza examenului parazitologic .Medicul va recomanda Zentel , Vermox , Tinidazol , in doza unica , pentru toata familia
Sus In jos
https://bebe.forum.st
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Viermisorii:multi si rai Empty
MesajSubiect: Re: Viermisorii:multi si rai   Viermisorii:multi si rai EmptySam Apr 05, 2008 2:44 am

Si noi avem aceasta problema acum .Mai exact oxiuri .I-am vazut in pampers.Ceea ce ma deranjeaza e ca am fost la dr si ea mi-a dat tratament direct fara sa ii fac investigatii si am intrebat-o daca tre sa luam si noi tratamentul si a spus ca nu .Eu m-am dus si i-am dus scaun la cu plata , si am dus probe pt toti .Asa sunt mai linistita .a TRECUT CINEVA PRIN SITUATIA ASTA ????
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
ciobanu catalina
bebelus
bebelus



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 42
Localizare : botosani
Data de inscriere : 15/02/2008

Viermisorii:multi si rai Empty
MesajSubiect: Re: Viermisorii:multi si rai   Viermisorii:multi si rai EmptyMar Apr 08, 2008 10:34 pm

da, am trecut si noi. maria a luat klebsiela din maternitate si a facut si giardia. Am fost la medic am facut analize si asa i-am descoperit pt ca ea nu prezenta nici un simptom. Am facut si noi analize , iar sotul meu a trebuit sa ia si el tratament.
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Viermisorii:multi si rai Empty
MesajSubiect: Re: Viermisorii:multi si rai   Viermisorii:multi si rai EmptyMier Apr 09, 2008 3:18 am

catalina dar tu nu ai laut nici untratament?pentru ca am inteles ca tre sa ia toti membrii familiei.sau tu ai facut analizele si nu ti-a iesit ?
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
roxana23
administrator
administrator
roxana23


Numarul mesajelor : 529
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

Viermisorii:multi si rai Empty
MesajSubiect: Re: Viermisorii:multi si rai   Viermisorii:multi si rai EmptyJoi Apr 10, 2008 2:35 am

ayan are giardia Sad
ma ajuta cineva cu sfaturi?
Sus In jos
http://www.ingerasulmeu.com
Continut sponsorizat





Viermisorii:multi si rai Empty
MesajSubiect: Re: Viermisorii:multi si rai   Viermisorii:multi si rai Empty

Sus In jos
 
Viermisorii:multi si rai
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» la multi ani!
» LA MULTI ANI CRY!!!
» La multi ani Emi!!!
» La multi ani Laly!!!!!!!!!!!!!!!!1
» gabriel-cristian

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Doctorii forumului :: Pediatrie-
Mergi direct la: